li De slag bij Camperduin een uniek schouwspel vanaf onze duinen - Bloediger dan de slag bij St. Vincent, groter dan de slag bij Trafalger, doch nauwelijks bekend, speelde zich in 1797 juist hier voor de kust van onze gemeente een van de grootste zeeslagen af, welke de geschiedenis heeft opgeleverd. Op de toppen van de duinen hadden zich honderden mensen verzameld om vandaar de furie van de zeeslag te kunnen aanschouwen, het geen heel wel mogelijk was daar de gehele slag zich op nog geen acht kilometer vanuit de kust afspeelde. Al dient hierbij wel te worden vermeld dat de details van het gevecht niet waren te onderscheiden door de regen en de enorme rookontwikkeling van de brandende schepen. Waarom op negen oktober van het jaar 1797 de Bataafse vloot o.l.v. admiraal de Winter uitvoer is lot op heden nog niet echt duidelijk, maar dat het een hachelijke onderneming was met de Engelse vloot o.l.v. admiraal Duncan in de nabijheid is wel zeker. Drie maanden te voren nog was de Bataafse vloot volgestouwd geweest met een troepenmacht van 30.000 man om via Ierland het gehele Britse eiland te bezetten. Gedurende lange tijd had hel er naar uitgezien dat niets deze geweldige troepenmacht zou kunnen tegenhouden. De Engelse Noordzeevloot lag lam door een grootscheepse muiterij en de wind waaide al gedurende vele weken regelrecht in de richting van het Engelse eiland. Hoewel dus niets nog een verdere uitbreiding van het Franse imperium van Napoleon in de weg leek te staan, zouden op de 18e juli, de dag van de geplande afvaart, ,5? *1?, 4ïV 'S de zaken een totale wending nemen. In de voorafgaande nacht reeds sloeg de wind geheel om en gedurende de daaropvolgende maand waaide er een stevige westen wind, een westenwind welke niet alleen een uitstel van de invasie bewerkstelligde, maar door haar lange aanhou den de gehele invasie zelfs onmogelijk maakte. Toen dan ook admiraal De Winter op de 9e oktober met z'n vloot de thuishaven verliet was er van een op hand zijnde invasie al heel geen sprake meer, terwijl echter ook ieder andere duidelijk aanwijsbare reden voor het vertrek ontbrak. Varend langs onze kust vernam de admiraal reeds op de 10e oktober dat ook de vloot van admiraal Duncan in zee was gegaan, waarop De Winter, weinig vertrouwen hebbende in de capaciteit van z'n schepen, besloot om terug te keren naar z'n basis. De slag bij Camperduin. (Naar een schilderij van WA. Knell). %-s 10

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 13