Toe was't aars In 1938 kwamme moin vader en moeder op Catrijp weune. Vader had eerst boerd in Purmerend en Uitgeest en deer die slechte toid meimaakt van een paar cent voor ien liter melk. Hoi was puur bloid dat-ie oindelek weer de duinkant op kon, want hoi was per slot in Kamp op de wirreld skopt. Ze gonge 30 april over van Uitgeest nei hier. Eerst kwamme de beiste mit de veiwage van Arie Oosterbaan, de veiraaier. De netuur is boi zei meist altoid effies op achter, dat de koeie moste weer op stal. Deernei wier het"wagepark" ophaald: een kros, een driewielderkar en een kruiwage. Toe skrobde Arie en moin vader de veiwage skoón en was moeder an zet. De tafel mit de regte stoele, 't pieteröliesteltje, de plante, de diggcle, afoin de héle reutemeleut wier in die wage mikt en nei Catrijp brocht. 't Was toe al niet vroeg meer, maar boi de dam nei de wurft lagge nag vcrskoiene kirrels in 't gras op de loer. Vader zat al lang niet meer onder z'n eerste koe, dat die was in gien velde of wege te zien. Wie deer den lagge? Kaandorp de kóleboer, Jan Nottelman de bakker, bakker Bakker, Willem (de) Rohde (ök bakker) Krul de groenteboer en nag een stik of wat van die leveransiers. Jan Nottelman zoide teuge moeder: Vrouw Gutker, ik en Cees (moin vader) bennc same nagvoor oós nummer weisl, dat je ncim van moin wel broöd, dink? Nó, ik denk, dat ik boi moin thuis 'l nözelek vonde d'r icn 'n skop te geive, want er kwamme d'r boi oós wat an de deur. Zo weit ik nag, dat we de iene weik bakker Bakker hadde en de are Cor de bakker (Jan Nottelman niet, want Schoorldam was te veer). We hadde twei grutters: Jan Rietveld en Kleverlaan. Zaterdeg zette Jan Beukers z'n groentekar boi 't poortje. Arie Groen kwam achter om mit een vissie en slager Hoogvorst en slager Nanne zag je ók altemet. Alles wier opskreive en icn keer in de weik rekende moeder of.. O ja, den had je nag die kassieskirrels en twei keer per jaar kwam er ientje uit Alkmaar mit overals en mesjester broeke, kiele, 'n baaie gezondhoid voor pa, en zuk en zuk. Je zien 't de deur wier platloupe en nou hew ik 'r nag oversloege. We hadde alliendeg gien melkboer vezelf.Nou, en had moeder wat vergeite, den wiere woi kinders d'r op uit stuurd voor die verlege boódskip nei de dames Louter voor wroifwas, nei Stam de koster voor een poszcgel en nei Krimp om 'n kaartje sejet. Em moe dorst je ók nei Schoorl te sturen as ze op Catrijp neiskudde. En Loupend Je kwam boi de hille middestand en ze ware allegaar bloid. En nou? Zou menner De Boer van de supermarkt bloid weze? Hoi ken moin geniens! Fred Gutker 9

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1991 | | pagina 12