De seinmasten langs het Noordhollands Kanaal Als we vanaf Schoorldam via de Rijksweg langs het Noordhollands Kanaal rijden in de richting Alkmaar zien we aan onze rechterhand even voorhij de bebouwing van Schoorldam een hoge groengekleurde mast met op het hoogst punt een witte bol. Oude Schoorlaars kennen dit punt als het gemaaltje van Vet. Voorheen stond er ongeveer halverwege Schoorl- dum-Zijpersluis, bij het gemaal van Brommer, nog een dergelijk exemplaar, zij het iets anders van vorm en konstruktie. liet doel waarvoor ze werden gebouwd was hetzelfde. Alhoewel de meesten van ons wel zullen weten wat de bedoeling van deze masten was, wil ik er toch iets over vertellen. Om een en ander te kunnen begrijpen dienen we eerst in de waterstaatkundige geschiedenis van ons gewest te duiken. Tot ca. 1200 geschiedde de afwatering van onze lan den via natuurlijke weg. Van waterkering en -beheer sing was daarvoor nauwelijks sprake, daarna kwam dit zeer geleidelijk aan van de grond. Dit leidde in 1540 tot een kritieke situatie daar het gehele hart van Noord-Holland, ruw gezegd West- Friesland, 6ón binnenzee dreigde te worden. Dit leid de tot de stichting van het Hoogheemraadschap van de Uiiwatcrende Sluizen in Kcnnemcrland en West- Friesland door een pcnncstrcck van Karei V, om precies te zijn. op 17-12-1544. De ta3k: dijk- en wa terbeheersing binnen haar gebied. Het toezicht op dijkonderhoud zou bij de watersnood van 1916 worden opgedragen aan het Hoogheemraad schap van het Noordhollands Noorderkwartier. In onze tijd komt hier bestrijding van de vervuiling van het oppervlaktewater bij. Vóór 1600 was de berging van het afgevloeide water nauwelijks een probleem, Schermer, Bccmster. Wor- mcr. Purmcr enz. waren nog nat. Na de periode van de grote droogmakerijen ging de waterberging binnen hel gebied dat nu 'Schermcrboc- zem" heet. problemen opleveren. Perioden met veel neerslag, vooral in de herfst gaan vaak gepaard met storm en harde wind. gevolg: hoge waterstanden aan onze kusten, met als gevolg dat de boezem via de spuisluizcn niet kon afwateren op zee. Hier kwam nog bij dat de polders door de inmiddels ingevoerde windbcmaling. het water dieper konden wcgmalcn. 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1990 | | pagina 5