De Roode Leeuw te Schoorl liet hotel-café "I)e Roode .eeuw" te Schoorl zal zeker aan weinigen onzer medereizigers onbekend zijn. Gelegen aan de Westzijde van de hoofdweg, de Heereweg genaamd, aan de achterzijde toegang gevende tot de befaamde speeltuin (waarachter het nog meer bekende steile zandgat!) in de kern van het dorp, schuin over het raadhuis, het voormalige raadhuis en de kerk, heeft het er alle schijn van of die "Roode Leeuw" moet wel vanouds de dorpsherberg en misschien wel vele eeuwen lang de enige dorpsherberg geweest zijn. "De Roode Leeuw" draagt, gelijk het een oude, gerenommeerde dorpsherberg pleegt te betamen, een uithangteken of -bord. Wij zouden nu, mogelijk wel naar analogie van het wapen van Holland, dat toch ook een rode leeuw is, eigenlijk deze overbekende wapenfiguur daarop verwachten, maar dat is hier geenszins het geval. Het uithangteken van de Schoorlse Roode Leeuw is voorzien van een min of meer natuurgetrouwe kopie van de voorstelling, welke wij ons van de koning der dieren te midden van de lianen der wildernis maken, met dien verstande, dat deze leeuw, in plaats van door de schilder van de normale bruin-gele kleur voorzien te zijn, inderdaad wat gepronon ceerd rossig is uitgevallen! Het komt mij voor, dat het hier beschreven uithangte ken zijn ontstaan te danken heeft aan de 19de, zo mogelijk zelfs aan de 20ste ecuwse romantiek in de schilderkunst en dat de oude dorpsherberg in vroegere tijden steeds een fiere rode wapenleeuw gevoerd heeft, zo'n soort monsterfiguur, die met de natuurlijke leeuw eigenlijk niet veel meer gemeen heeft dan gelijkheid in het aantal van zijn ledematen. De vraag rijst daarbij tevens welke wapcnlceuw hier bedoeld kan zijn. Bij het doen van een keuze zou de leeuw van Holland op het eerste gezicht werkelijk een goede kans maken en anders misschien een plaatselijk wa pen. Gaat men echter bij het min of meer officiële werk over de gemeentewapens te rade (1.), dan moet er noch van Schoorl, noch van Groet, een gemeentewa pen bestaan hebben, dat hier tot voorbeeld strekken kon. toch blijkt de hier genoemde bron, wat althans Groet aangaat, toevalligerwijze niet betrouwbaar, want deze voormalige gemeente heeft tot het einde van haar bestaan een eigen wapen gevoerd, vastgesteld door de Hoge Raad van Adel d.d. 22 October 1817 en Het wapen van Groet. Het wapen van Schoorl. zijnde "van goud beladen met een staande leeuw van keel, vergezeld en point van een lambcl van 3 pen dants van lazuur" (2.). Dat van Schoorl, hetwelk eerst in de moderne lijd is vastgesteld (3.), kan bezwaarlijk rechtstreeks tot voor beeld gestrekt hebben. Trouwens, dit laatste wapen, dat niet zo erg gelukkig is uitgevallen, schijnt, als ik het wel heb, voor een belangrijk deel geïnspireerd te zijn door het zo juist beschreven gemeentewapen van Groet. 2

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1990 | | pagina 3