In het spotlight Lezing Getekend Land Wil Janssen uit Camperduin en co-auteur Will Conijn uit Den Helder hebben een uitvoerige en leesbare geschiedenis geschreven van H.M.S. Prince George, het voormalige Britse slagschip dat in 1921 strandde tegen de Hondsbosse Zeewering. Het wrak is nog steeds zichtbaar bij laag tij. Hun publikatie werd in december 19S9 uitgegeven door de "Kring van Vrienden van de Hondsbossche" (Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier). In het schrijven zijn nieuwe, zeer interessante en goed gedocu menteerde gegevens verwerkt. Dit, in combinatie met talrijke foto's en een zorgvuldig verzorgde lay-out, geven een uitstekend overzicht van het roemrijke verleden van dit slagschip, gebouwd in 1895 en dat o.a. deelnam in gevechten tegen de Turken in de Dardanellen gedurende de Eerste Wereldoorlog. De Prince George strandde toen het op weg was naar de slopers, onder omstandigheden die nog steeds niet verklaard zijn. Aan de stranding is inderdaad een mysterieuze kant verbonden, vanwege het feit dat de twee Britse sleep boten die het schip sleepten, de Prince George voor anker lieten liggen en helemaal naar Engeland terug gingen "om te bunkeren". Toen het weer erg slecht werd en het schip begon te driften, weigerde de ge zagvoerder van het schip om de ankers te laten slip pen (kappen) toen sleepboten van de Fa. Wijsmuller uit IJmuiden al trossen hadden vastgemaakt. Mis schien zijn hier mogelijkheden voor een vervolgver haal. Er wordt hier ook verteld over een marine-vliegtuigje dat verongelukt toen het tegen een van de staalkabels vloog, gespannen tussen het schip en de dijk. De sloopwerkzaamheden worden uitvoerig beschreven, ook de minder officiële, alsmede de proefnemingen met de Schat-glijspanten voor reddingsboten, die op het wrak plaatsvonden. Deze en andere verhalen maken deze maritieme geschiedenis de moeite waard om te lezen voor iedereen met een interesse in sche pen, de plaatselijke omgeving, maar vooral voor die genen die het nog steeds indrukwekkende wrak regel matig bezoeken en het met nostalgie bekijken. A.B. Herman I^ambooy, oud-rector van de Scholengemeen schap te Schagen, houdt vrijdagavond 16 maart a.s. een lezing in de "Rustende Jager". Aanvang 20.00 uur. Het onderwerp ontleent de heer Lambooy aan zijn gelijkluidende boek "Getekend Land" waarvan inmid dels de derde druk in voorbereiding is. Hij beschrijft de grote landschappelijke veranderin gen die vooral tussen het jaar 1000 en 1300 in Noord-Holland plaatsvonden, en waarvan het resul taat zijn neerslag vindt in een nieuwe reconstructie kaart van Hollands Noorderkwartier in 1350. De Prince George vanuit zee (1923). (collectie Alphons Leijsen). Het boekje is verkrijgbaar bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, Kennemerstraatweg 11-15, Postbus 22, 1800 AA Alkmaar. Tel. 072-193636.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1990 | | pagina 11