Als de Hargervaart kon spreken Groet - De Hargervaart... Wat is ie in de publiciteit geweest. Wat is er over gediscussieerd. Het rustig kabbelende water langs de Slaperdijk, de polder in, richting Noordhollands Kanaal. Rustig kabbelend, maar soms ook onstuimig. Met kleine schuimkopjes, met een variant op de mens, die er immer mee te maken heeft gehad. Soms met het schuim op de "bek". De Hargervaart... Wanneer de oevers zouden kunnen spreken... Spreken van de tijd rond de eeuwwisseling, maar ook ver daarvoor, en zeker ook ver daarna. Dan zouden zij meer kunnen verhalen dan alle zandschippers, watersporters en rekreanten tezamen. De schippers, die sinds mensen heugenis de vele miljoenen kubieke meters onvervalst Schoorls duinzand naar alle delen van de provincie ver voerden. De rekreanten, die eveneens, maar dan veel later, uit alle delen van de provincie, maar ook ver daar buiten, naar Hargen togen. Er uit voor enige weken of langer. Ver van het stadse, van de krioelende massa. Om de longen vol frisse lucht te vullen. De Hargervaart, waar in de zomermaanden de pleziervaartuigen aanleg gen, de recreatie al lange tijd hoogtij viert. Waar eveneens het Schoorls zorgenkindje ligt. Of beter, heeft gelegen, omdat de plaatselijke overheid met par ticulieren in de clinch heeft gelegen, waar het ging om de verpachting en exploitatie van de vaart. Wel, daarover heeft men in vroeger tijden ook vele malen als kemphanen tegenover gestaan. Heeft men elkaar wel wil len vermoorden, ophangen, willen verzuipen. Schoorl heeft de handen gewassen en afgedroogd in en bij de Hargervaart. Schoorl heeft het welletjes gevonden. Een blok aan het been heeft men van zich afgeschud. Nu alweer twee jaar geleden. De belangen worden in het zomerseizoen behar tigd door de Prince George, de botenvereniging, die in de Hargervaart haar domicilie heeft gevonden, en ex ploiteert de zaak. Zandschuiten in de Hargervaart aan ons voorbij laten gaan, dan leert die, dat meer dan vier eeuwen geleden de duinen eigendom waren van de domeinen, de graven van Holland. In dit gebied maakten de inwoners van Schoorl er aanspraak op. Het was een soort gewoonterecht, dat men zand mocht halen, als men dit nodig had. Op 16 maart 1597 werd dit in een acte vastgelegd. Op 10 februari 1613 schreef de toenmalige sekretaris van Schoorl W. Gherritszn, een brief aan de houtvester uit die tijd, waarin nog eens werd gewezen op deze afspraak. De houtvester was Reinier van Oldebarnevelt. De Schoorlse secretaris pleitte er in zijn brief voor, dat "Onse arme ingesetene" dit recht zouden behouden. Mennen Vanuit die tijd komt de uitdrukking mennen, en zandmennerij. Het woord mennen wijst op vervoer met paardekracht. "Het witte duinsant mennen te water" wil dus zeggen, dat het zand met paard en trekschuit moest worden getransporteerd. De inwoners van Schoorl Lok, lorrie en een drukte van belang Zandscheppen in de zandmennerij Rijke historie Wat een verleden. Wat een rijke Harger historie, die Hargervaart. Laten wij er met z'n allen nog even in duiken. Nee, niet al te letterlijk. Want zo fris is het al lemaal ook weer niet. Hoe zei wethouder Piet Bootsma het ook al weer tijdens een gemeenteraadsvergadering? "Aan de Hargervaart ligt nog geen riolering". En hij antwoordde dit op de vraag van de burgemeester, hoe het verder zou moeten met de rioolverordening met betrekking tot de vaart. Wanneer we de geschiedenis 4

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1989 | | pagina 6