Geschiedenis van de Heerhugowaardse/kruizer crossband Opgetekend door Piet de Goede tijdens een gesprek met Fred Oudhuis, manager van de Crossband 6. Het artiestenleven. Fred pluisde de toenmalige uitgaanspagina van de krant uit om de bakens te verzetten. Het eerste optreden ver buiten de parochie was in het verre Hellendoorn, 't Schaep heette het etablissement en er mocht pas opgetreden worden na de zaterdagavondmis, meteen om 20.00 uur. Niet soundchec- Optreden met "de groten der aarde". Het meest luxe optreden was voor onze Nederlandse militairen in Villa Franca bij het Gardameer in Italië. Het geluidssysteem werd met een Hercules vliegtuig ingevlogen en de heren artiesten werden uitzonderlijk in de wat ten gelegd: Overnachten in een luxe hotel, overdag werd er gekart en Venetië bezocht en de terugreis ging in het privévliegtuig van mi nister Joris Voorhoeve! (ons belastinggeld dus...). Ook waren er gezamenlijke optredens met de groten der aarde: Earth Fire, Frizzle Sizzle, Centerfold, Dolly Dots en Gerard Joling die na een half uurtje handenwrijvend met het grote geld vertrokken en de Crossband de klus verder moest klaren. ken of oefenen en om 23.45 uur het laatste nummer waarna steevast overheerlijke karbona des geserveerd werden. Die verwennerij ver schilde wel per zaal, soms lekker vrij drinken maar ook 10 of slechts 5 consumptiebonnen. Texel, Balkbrug, Stramprooy, Valkenburg en vaste prik was ook de Dilligence in Heerlen. 's Middags al weg met de eigen verlengde maar ook trage Mercedes 508 in de dubbele cabine. De disco duurde daar tot middernacht en pas daarna moest de Crossband tot 04.00 uur aan de bak. Overnachten in een pension en maan dagmiddag weer terug, allemaal voor een ma gere f 1500,- Toertrips werden ook gedaan, eerst Brabant, Overijssel en daarna nog Terschelling in één weekend. Rider: Een kop zwarte koffie. Deze keer recente geschiedenis. Muziek is van alle tijden maar in geen tijdperk veranderde er zoveel als in de zesti ger jaren. Overal schoten muziekbandjes als paddenstoelen uit de grond en in Heerhugowaard was (zonder alle ande ren tekort te doen) de Crossband wel een van de meest be kendste. Bij wie moet je zijn voor de feiten? Natuurlijk steun en toeverlaat, manager, boekhouder, 6e bandlid en zoals ze dat zelf zeggen de bindende factor van de Crossband (hij loste zelfs onderlinge (relatie) problemen op): Fred Oudhuis! Met Fred heb ik in mijn vorige leven nog in hetzelfde kla slokaal vertoefd. Ik vroeg hem om een "interview" en om in stemming te komen bezochten we eerst een hedendaags concert met enkele jeugdigen die ons na afloop bedankten voor de muziekles, (overigens wel van een ander kaliber dan de toenmalige Mavomuzieklessen van de heer van Boxtel). Zoals het rasartiesten betaamt bediende ook Fred zich van een rider, de randvoorwaarden verbonden aan een optre den. Dit was een kop zwarte koffie: Ik ging zonder morren akkoord. Babs, Istud Agas en the Curly Heads. Het ontstaan: De band "Babs" (klinkt alleen lekker) 1968 1972 moet genoemd worden, deze bestond uit de oudere broers van de band "Istud Agas" (luister naar mij) 1970 1974 en een jaar na deze muzikale uitspatting ging het licht aan voor de Crossband! (uitleg overbodig). Het gezelschap begon te oefenen in de tulpenkoelcellen van de familie Oudhuis, échte idolen hadden ze niet en bovendien speel den ze natuurlijk de muziek die voor hun te "behappen" was. Daaronder de Stones, Joe Cocker, Heart, the Eagles, Rod Stewart en Herman Brood. Een dames achtergrond koortje was onontbeerlijk: The Curlyheads die hun oplei ding genoten hadden bij de Diatonica's: Nel de Vries en Cock Berkhout, beiden getooid met, u raadt het al, een flin ke bos krullen. In de begintijd kon nog worden volstaan met een eigen backline, dus ieder een eigen versterker en alles uiteraard zo hard mogelijk. Later moest er een PA system komen met een mengtafel en geluidsman in de zaal om een en ander beter op elkaar af te stemmen. De VOF Crossband leende daarvoor f 120.000,- en van 20 optredens per jaar moesten ze noodgedwongen naar twee perweek, één voor afbetaling en één voor "eigen zak".

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 8