"IN DEN GOEDEN OUDEN TIJD" 50. In 1823 maakten Jacob van Lennep en zijn vriend Dirk van Hogendorp een reis te voet, per trekschuit en per dili gence door de Noord-Nederlandse pro vincies. Een boeiend reisverslag uit een tijd waarin drukte en haast niet leken te be staan. Van Lennep en Van Hoogendorp, beiden van goede komaf, hadden in veel plaatsen die zij be zochten goede introduc ties bij de notabelen die hen rond leidden en te dineren vroegen. Opmerkelijk is dat, hoewel men onaan gekondigd op bezoek kwam, men bij na altijd welkom was en er volop tijd bleek te zijn om zich met de bezoekers bezig te houden. waar men "'s avonds geene pijp en overdag niet dan met een dopje mag rooken; ook moet men van het paard stappen en het aan de toom leiden". Enkhuizen was in diep verval. "Overal waren de schoonste huizen gesloopt, en die nog bestonden dreigden in te storten en de magazijnen der eens zo bloeiende Oost Indische Compagnie bestaan niet meer, slechts één huisge zin, dat nog meest te Leyden woont houdt nog koets en paarden, terwijl er in 1800 achttien waren en de groote (haring) vis- sche-rij is bijna geheel vervallen" Van Lennep hield hiervan een dagboek bij dat een boeiend beeld geeft van het leven in die tijd. Zij begonnen hun tocht vanuit Amsterdam en trokken via de Zaanstreek naar Purmerend, Hoorn en Enkhuizen. Uit het reis verslag kunnen wij opma ken dat het Noordhollandse platte land tamelijk welvarend was in die tijd. Er wordt gesproken over belom merde wegen, met fraaie boerenplaatsen, nette bloemperken en vette lan derijen met heerlijke runddieren". De steden echter, met name Enkhuizen, waren na de rijkdom van de voorgaan de eeuw zwaar in verval. De Zaanstreek wordt als zeer welva rend beschreven met veel industrie in de vorm van olie-, houtzaag-en papier molens. Ook leven er schatrijke rente niers. Opmerkelijk is bepaalde regelge ving zoals b.v. in Broek in Waterland Jacob van Lennep 1802 - 1868 Tekst: Rob Estoppey

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 52