HEER HUGO EN ZIJN WATERPLAS John Moesker 48. Want West-Friesland in de Middeleeuwen was haast net zo onherbergzaam als nu de moeras gebieden van de Amazone. Terwijl de ene voet nog vaste bodem voelde dreigde de ande re stapper al onder te gaan in de soppigheid van de modder. Kortom; één grote waterwirwar waar water wild welig tierde. Soms hoor je mensen wel eens zeggen dat zij dolgraag in de Middeleeuwen hadden willen leven. Als zij hun voorkeur nog wat nauwkeuriger maken dan belanden ze na melijk al snel bij de rol als koene ridder. Deze dagdromers zijn al snel te ontnuchte ren als ze de geschiedenisboekjes zouden le zen over West-Friesland in die tijd. Ik ver moed dat zij vief tot de keuze zullen komen om de "tijdmachine" onaangeroerd te laten en ridder Ivanhoe te bekijken via de kleu rentelevisie. Zo sneuvelde in 1256 koning Willem 2 in de Berkmeer (Veenhuizen) toen hij in gevecht was met de Westfriezen Het verhaal wil dat Willem met zijn paard door het ijs zak te, waarna de plaatselijke bevolking de, toen nog maar 28- jarige, koning simpelweg doodknuppelde. Oog om oog, tand om tand gold toen ook al als devies. Daarmee deed hij belangrijk werk. Want als de Huigendijk er niet zou zijn geweest kon het water van de Schermer en Huigenwaard zich gemakkelijker met elkaar verenigen. Bovendien, en dat is nog veel belangrijker, zou het water van de toenmalige Zuiderzee vrij spel hebben gehad tot ver in West-Friesland. Over "onze" Heer Hugo is verder weinig bekend. Over zijn laatste levensdagen rept geen enkele biograaf. Wel moet hij voor 1254 de laatste adem hebben uitgeblazen want toen werd hij al "wijlen Hugo" genoemd. Er gaat nog één merkwaardig verhaal over de Waard en de omgeving. Het moet in de Middeleeuwen zijn geweest dat het op en om dit gebied behoorlijk moet hebben gespookt. Het dwarse karakter van de Westfriezen moet voor de gra ven van Holland vaak aanleiding zijn geweest om, door middel van krijgsgewoel, deze woeste rakkers onder de duim te houden. De successen waren voor beide partijen sterk wisselend. Bron: Temidden van die waterwoestenij woonde een volkje dat als moeilijk en weerbarstig is te be stempelen. Heersers in die tijd zouden de lezer in geuren en kleuren kunnen vertellen hoeveel moeite zij hebben moeten doen om die Wesrfriezen te laten wennen aan de wetten van de Middeleeuwen. Menigmaal moet er in dit gebied strijd zijn geleverd. Even vaak zal de "gevestigde orde" het hebben moeten afleg gen tegen de "barbaren" Wat die Westfriezen niet ontzegd kan worden is hun dapperheid. Maar tegelijker tijd waren ze ook vol vrees voor de goden en voor het genadeloze water dat dikwijls zonder aankon diging have en goed kon overspoelen. om mensen bijnamen te geven. Zo wil het verhaal dat Heer Hugo ook wel Hugo van de Huigendijk werd genoemd. Die "Hugendyc" scheidde destijds al de waterpartijen van de Schermer en de Huigenwaard. Als we mogen afgaan op publicaties, zou die waterkering toen een niet al te brede dijk zijn geweest. Waarschijnlijk dus ook geen "heerbaan" voor het vervoer van soldaten en hun bagage, op doortocht naar het hart van West-Friesland, om daar de bevolking eens mores te leren. Trouwens, al zou die dijk in staat zijn geweest om het krijgsvolk te torsen, de route zou doodlo pen in onbetrouwbaar moerasgebied. Het is waarschijnlijk dat de Huigendijk is aangelegd in de eerste helft van de dertiende eeuw, nadat bij een grote wa tersnoodramp de dijk tussen St. Maarten en Schagen was vernield. Heer Hugo van Assendelft moet na de catastrofe diep in de schatkist hebben getast om de dijk te herstellen. Bovendien besloot hij een reservedijk aan te leggen die zijn gronden bij Schagen als ook zijn Waard diende te beschermen. Dat werd de Huigendijk. In die barre tijd moet Heer Hugo hebben ge leefd. Als we tenminste afgaan op een in 1950 verschenen boekje van Joh. P. van Mullem, destijds predikant van Akersloot. Volgens deze schrijver had Heer Hugo, of Huig van Assendelft, grote landerijen en wa terpartijen in zijn bezit in dit deel van West- Friesland. Ook de Waard was eigendom van deze edelman. Heer Hugo was geen onbelang rijk man.In 1235 en 1238 wordt zijn naam al in verband gebracht met roemruchte edellie den als Dirk van Velsen Gijsbrecht van Amstel, Herman van Woerden en IJsbrand en Symon van Haarlem. Heer Hugo hoorde dus tot de allerbeste(!) kringen van de toenmalige ridder jet-set. Ook toen was het al in zwang Historische fragmenten van een poldergemeente. Uit vroegere gemeentegidsen Heerhugowaard Tekst: John Moesker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 50