DAARTUSSEN... HEERHUGOWAARD DE NOORD, TOEN EN NU EN MISSCHIEN NOG IETS 45. De boerderij Rozenhout is opnieuw her bouwd. Cornelis Bleeker werd na de heer Strooper de nieuwe huurder. In 1926 kwam zijn zoon, ook Cornelis Bleeker (1901-1980) op de boerderij wonen. Hij was getrouwd met Alida Bos (1900-1974). Zij kregen 12 kinde ren. Twee zoons (Theodorus en Jacobus) zijn naar Nieuw Zeeland geëmigreerd, zoon Johannes ging naar Canada. Zo woont Math nog in Langedijk en Tom in Heerhugowaard Noord. In 1947 werd de stolp verbouwd, voorin de keuken, de woonkamer en de slaapkamer. Links achterin de koestal, en rechts de dars. Later werd de keuken vergroot en de stal werd verbouwd tot douche en slaapkamers. Dit is een verhaal over de boerderij 'Rozenhout', aan de Middenweg 487. Al vrij snel na de droog legging van Heerhugowaard in 1629 werd er op deze plek een boerderij gebouwd. Het was een grote boerderij, met wel vier haardplaatsen, want een kleine boerderij had er maar twee. Wanneer de boerderij de naam 'Rozenhout' heeft gekregen, is niet bekend. De boerderij lag bijna rondom in de bossen (hout is de oude naam voor park of bos), dus daar zal het vast mee te maken hebben. Het lijkt wel alsof boerderijen regelmatig in de brand vliegen. Zo ook met deze grote boerderij. In 1908 ging Rozenhout door brand verloren. 13 jaar later, in 1921 brandde de herbouwde boerderij tot op de grond af. UIT HEER-HUGOWAARD. Vcrmoedelijk door schoorsteenbrand is de kapitale boerenplaats „Rozenhout” in den- dkelit van Zondag op Maandag verloren gegaan. De bewoners werden gewekt door het geknetter van het vuur, zoodat ze bijna ongekleed zich in veiligheid moesten bten- gen. Het vuur greep snel om zich heen, zoo- aat letterlijk niets gered is kunnen worden en zelfs een paard, 3 kooien, 2 kalveren en een zeug met 12 biggen ontkwamen. De heer Stroomer lijdt dooi dezen brand aanzienlijke schade, doordat deze bij lange na niet door verzekering wordt gedekt. Het vroegere „Rozenhout” is voor 13 jaar afgebrand. Alkmaarsche Courant, 19 augustus 1908 Alkmaarsche Courant 29 november 1921 Boerderij Rozenhout, voor 1905, met Duifje Leegwater en haar vader Hendrik Leegwater Heer-tlag«waard. De groote bouwhoeve „Rozanhout" van den heer K. ürsom ging in den nacht van 19 op 20 Aug. in vlammen op. Ongekleed hebben de bewoners, man, vrouw en zoon, zich in veiligheid kunnen brengen. De laatste heeft nog een kastje en wat kleeren weten te redden- Overigens is alles verbrand. Een graanschelf van den heer H. Rejjne daar opgetascht om te worden gedorscht bleef behouden. O.a. gingen verlorenrijtuigen, gereed schappen, ongeveer? koe hooi, een groote partjj bloem bollen. Huis en roerend goed waren maar matig ver zekerd. Het eerstgenoemde bij den Boerenbond, al het overige bij de h.h. Eecen te Oudkarspel. Ook een groot aantal kippen is in de vlammen omgekomen en ver moedelijk ook de hond. Ter beveiliging van aangren zende gebouwen werd de spuit van Veenhuizen gehaaid, welke om 3 uur nog bezig was met de blussching, hoe wel ruim elf uur de brand uitbrak.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 47