B - 43. Aan de achterzijde van het kantoor, tegen de dors, stond de brandkast en daar werd het houten schot uitgebroken door vandalen. Op een gebroken bezemsteel werd de brand kast over de dors naar buiten gerold. De brandkast werd bewerkt met een kopbeitel en een flinke hamer. Op de Middenweg liep een persoon om eventueel bij onraad de brand- kastkrakers te waarschuwen. Zoals u kunt begrijpen was het een brandkast van klein formaat. De kassier A.A. Overtoom lag in het voorhuis in bed, hij was ziekelijk. Zijn echtgenote was hardhorend en de beide zoons van de kassier waren naar 't Centrum om feest te vieren. Naast kassier Overtoom woonde Cees Bleeker, later woonachtig op 'Rozenhout" genoemd naar het 3 hectare bos wat daar gelegen was. Buurman Cees Bleeker was ook naar het feestterrein getogen, want ook hij hield erg van de gezelligheid. Zijn echtgenote was thuis, zij lag in bed en paste op drie kinderen. Zij hoorde het lawaai van hamerslagen, maar durfde geen alarm te slaan. Ook kassier Overtoom meende iets te horen, maar dacht dat men bezig was een paard te beslaan om verloren stiften weer in de hoefijzers te slaan. Hij had echter niet de gedachte dat er ingebroken werd. Ongeveer half twaalf in de avond kwam Cees Bleeker thuis, waar zijn vrouw hem tegemoet ging en sprak met heesheid in haar stem van de zenu wen: Noh Cees, wat er allegaar beurd is, dat weet ik niet bai buur Overtoom, d'r was zo- veul herrie dat ik denk as dat ze buvrouw Overtoom vermoord hewwe". Op dit gezegde ging Cees Bleeker terstond naar de buren Dirk Koomen en Jan Deken, maar die durfden niet mee te gaan. Toen is hij alleen naar buurman Overtoom gegaan en belde daar aan. Buurman Overtoom zeide: "Och jong, ze hewwe bai moin inbroken en m'n hele brandkast leegroofd, fl.2500,- van de Boerenleenbank en fl.700,- van mezelf". Later bleek dat de inbrekers achter het land waren uitgegaan richting de spoorlijn. De da ders hebben ze nooit kunnen achterhalen. Er zijn politiefoto's gemaakt maar het heeft geen resultaat opgeleverd. Toen de jongste zoon, Piet Overtoom, ca. 24.00 uur aan kwam fiet- HEERHUGOWAARD. De daders gepakt? Naar de N.R.Ct. vermeldt, zijn de vertnoe dclijke daders van de inbraak, waarbij 3000 werd gestolen bij den kassier van de Boeren leenbank te Heer-Hugowaard, opgesloten Het zijn P. K. te Zuid-Scharwoude en H. O te Noord-Sdiarwoude. Het voorhuis Mina's Hoeve, Middenweg 565, in 1912 gebouwd door A.A Overtoom (1868-1941). Hij noemde de boerderij naar zijn vrouw Mina. De stolp achter het voorhuis had de naam Zeldenrust en was gebouwd in1889. in de Alkmaarsche Courant van 28 september 1929 stond op pagina 7 het volgende berichtje: Het is niet duidelijk of dit de daders waren natuurlijk. Kassier Adrianus Ant. Overloom.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 45