41. Rectificatie: In de de vorige Overhaal stonden enige foto’s met een beschrijving die niet hele maal juist bleek te zijn. Hierbij de aangepaste tekst, aangeleverd door Henk Komen. Na nog geen vijftig jaar is overal glas, Geen grond meer te zien, maar broeibak en kas. De Waard aan de spits, vooruitgang de leus, Pakt aan en houdt vol, geen andere leus. Leve de Waard enz. "Hetwelk een daverend applaus ten deel viel", aldus de krant. Bronnen: Het vuurwerk op de derde dag was nauwelijks voorbij of dreigende wolken pakten zich sa men. Menigeen zal de volgende dag hebben gedacht: "Heerhugowaard heeft het maar ge troffen met zijn feestdagen." *15 Op de Land-, tuinbouw en huisvlijttentoonstelling was fruit en groente te zien in de vorm van een windmolen en het Waardse poldergemaal. Fotoverzameling Henk Komen. Dit is de Amerikaanse of Hercules windmolen aan de Westerweg. Deze stond schuin tegenover de afslag van de Westerweg met de Schoutenbosweg in Heerhugowaard-noord. De woning met windmolen stond op de ringdijk, dus aan de westzijde van de Westerweg met links ernaast het fietspad. Op de foto is tussen de woning en het huisje met windmolen op de achtergrond de twee- onder-een-kap woning te zien, Westerweg 54a en 54b. Deze wo ning staat er nog. Vroeger stond hier een wipwatermolen die in 1922 vervangen werd door deze Amerikaanse molen. In 1966 werd deze molen gesloopt. Nog enige jaren stond het huisje ach ter de molen als enige nog overgebleven dijkhuis in de Waardse polder. Eind jaren tachtig werd het gesloopt. De houtzaagmolen met windmolentje was inderdaad de timmer werkplaats van de polder Heerhugowaard, maar stond aan de Oosterdijk op grond van de gemeente Oudorp. Er tegenover, aan de oostkant van de ringvaart, aan Heerhugowaardse zijde stond het voormalige polderhuis dat wel aan de Huigendijk ligt. Dat polderhuis staat er nog en wordt nu particulier bewoond. Regionaal Archief Alkmaar. Kranten Het Oude Gemaal, Poldermuseum. Foto ’s: archief Henk Komen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 43