W I M o HET DERDE EEUWFEEST VAN DE POLDER HEERHUGOWAARD 37. In 1929 was het heel groot feest in Heerhugowaard. In de 300 jaar dat de polder toen bestond, was veel tot stand gebracht. De Heldersche Courant karakteriseerde het ju bilerende dorp met deze woorden: "De 3000 HA groote Heer Hugowaard is thans een vruchtbaar gebied met bijna 5000 bewoners. Er staan drie roomsch-katholieke, twee prote- stantsche en een gereformeerde kerk en 4 openbare, 3 r. k. en 1 christelijke school." De kranten stonden vol van wat er allemaal wel niet te beleven viel op 17, 18 en 19 september in de Waard. Veelbelovende voorpret In de weken vóór de viering van het eeuwfeest was de belangstelling al flink aangewakkerd met berichten in de regio nale pers. Op 11 september was er in de Alkmaarsche Courant het bericht, dat het aantal inzendingen voor de land-, tuin bouw en huisvlijttentoonstelling geduren de de feestdagen tot boven de 700 was ge stegen. Van geheel andere aard is het be richt van drie weken eerder in de Schager Courant: De afdeling Langendijk van den A.N.G.O.B. heeft besloten, in samenwer king met andere afdeelingen uit den om trek, te trachten propaganda voor de ge- heel-onthouding te voeren bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den polder Heerhugowaard. Op 12 september liet het Hoofdcomité van het Derde Eeuwfeest weten, dat eenieder die het Polderbestuur wenst te feliciteren, dit kan doen op dins dag 17 september om drie uur des namid dags in een Lokaal op het Feestterrein. Het Feestterrein is het Sportterrein. Jan Moeijes neemt de gelegenheid te baat om alvast een week tevoren in de oud-inwoners zullen vast nog wel exem plaren zijn. Zoekt en gij zult vinden. Siem Bakker Nzn Het gedenkbord Will Bosma-Kroon, oud-inwoner van Heerhugowaard en nu wonend te Hoofddorp, kocht jaren geleden een exem plaar van het jubileumbord uit 1929 bij een antiquair in Haarlem: "Ik heb eerst nog een dag geaarzeld, toen ik het had ge zien, maar vond dat ik als oud-inwoner van Heerhugowaard zoiets eigens niet kon laten liggen. Ik heb het opgehaald, voor tien gulden. Het was nog puntgaaf, ook het gouden randje. Ik heb bij het Poldermuseum gevraagd of zich daar ook nog een exemplaar bevond. Degene die mij te woord stond, kon me toen weinig of niets vertellen over de oplage en de ge schiedenis ervan. Het exemplaar van het museum was in ieder geval niet zo gaaf. Ik ben nog altijd heel blij met dit bord. Toch een mooi stukje geschiedenis." De achterkant blijkt ook nog wat te vertel len. Het originele ophangtouwtje zit er nog altijd aan. Er is ook het merkteken van de firma: MPM Holland. Het verwijst naar Mosa Porcelein Maastricht. Aan dit bedrijf moet het Comité van het Eeuwfeest destijds de opdracht hebben ge geven. De oplage mag dan (nog) niet be kend zijn, "de borden zijn voor den gerin- gen prijs van 1 gulden druk verkocht", al dus de Alkmaarsche Courant van 19 sep tember 1929. In Heerhugowaard en bij Gedenkbord ter gelegenheid van het eeuwfeest in 1929. Met de jaartallen en het polderwapen. Doorsnede ca. 20 cm. Foto: Will Bosma-Kroon.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 39