- vjll 36. land, zo noemden wij het. Van vader mochten wij het zo noemen. 's Zomers liepen er kalfjes op en in de nazomer werd er gemaaid en gehooid. Wij moesten 's avonds uit ons werk helpen met hooi schudden voordat het geperst werd tot balen. De jongens, die later onze mannen werden, hielpen dan mee. Maar de balen moesten ook van het dijkland naar de Veenhuizerweg en dat ging niet altijd goed. Met paard en wagen schuin tegen de dijk op, dat viel niet mee. Wij zagen het fout gaan en de wagen kieperde om. Maar het paard vloog gelukkig niet op hol. Met kleinere vrachten en meerder keren op en neer naar de Veenhuizerweg kwamen toch de balen hooi naar huis. Ik heb natuurlijk nog veel meer herinneringen, die bewaar ik voor een volgende keer, Tiny-Rood van Langen Het Tolhuis, dat was een grote, donkere boerderij met grote bomen op straat. Hier woonde de fami lie Ursem. Vader kaartte met de twee vrijgezelle broers, Jan en Klaas. Oude vrouw Ursem, die nog wel heel helder was zei op zo'n kaartavond: "Klaas van Langen, je reed 2 keer van de week met dubbele wagens kool naar Broek, naar de veiling. Je roste hem wel want de kool is zeker heel duur". Vader lachte en zei: "Wat ben ik blij dat u zo goed kan rekenen". Zo ging dat in de ja ren 50. Rechts om het Tolhuis ging de Groene Dijk, met een smal, verhard pad. Aan iedere kant van dit pad stond een boerderij van de familie Zuurbier. De families hoorden ook bij ons, bij de Noord. Ze gingen er naar school en naar de kerk, maar daarna hield het op. Er stond een groot hek en je kon niet verder. Vanaf 't Zuid was de andere kant bereikbaar, via de Oostdijk- Plemdijk, Berkmeerdijk en dan linksaf de Groenedijk weer op. Vroeger ook een paardenpad, de Zwarteweg. Nu is de Groenedijk een mooie geasfalteerde weg met grote boerderijen en rentenierswoningen. Richting Kerkweg naar Veenhuizen staan prachti ge, robuuste abelen, geplant eind jaren 60, met geweldige, witte stammen, met grote ruisende bladeren. Het is hier prachtig fietsen. Een schil derachtig stukje Heerhugowaard zo op het eind van de polder. Kinderfoto, boerderijfoto: Tinie Rood-van Langen Overige foto's: archief Jan de Vries en Lex Postma Groenedijk1951 Voor de verkaveling eind jaren zestig was de Groenedijk afgesloten met twee hekken bij deze boerderij (rechts nog zichtbaar) en ook bij de Groenedijk nr 6, de boerderij van Reindert van Langen. Het waren draaihekken want de dijk, voor een gedeelte gra,s moest openbaar toe gankelijk blijven. In 1967 is de dijk geasfalteerd, waardoor de Noord makkelijk te bereiken was. Daarvoor waren de bewoners meer op Heerhugowaard Centrum gericht. Het Tolhuis in 1975. Op dit moment wordt het verbouwde Tolhuis bewoond door Lex Postma Kerkweg Veenhuizen, met zicht naar de Groenedijk en de boerde rij van de familie Ursem. De Kerkweg heette voorheen de Clamwegh, vanwege de ruzie over deze weg, daarna Tolweg. Men moest tol betalen om vanuit Heerhugowaard naar Veenuizen te gaan. De bewoners van Het Tolhuijs, werden belast met het innen van de tolheffing.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 38