34. Toen juffrouw Huuskes ging trouwen, mochten de kleuters op een platte boeren wagen op receptie in Alkmaar. Bij het feli citeren kregen de kleuters een glaasje ran ja en een klein prentje, wat natuurlijk als een kostbaar kleinood nog jaren bewaard werd. Een kinderhand was (toen nog) gauw gevuld! De “Bewaarschool” Ook was er rond 1930 voor lange jaren een kleuterschool in gevestigd. Dat heette toen de Bewaarschool. Vroeger ging je van de kleuterschool naar de "grote" school. Tegenwoordig ga je na groep 1 en 2 naar groep 3 van de basisschool. Het klinkt anders, maar is in feite hetzelfde. De kleuters van rond 1940 zaten bij Juffrouw Wegdam en Juffrouw Huuskes. Enkele namen van de kinderen waren Betsie Joon, Ellie Visser, Marrie de Krijger, Greetje van Baar, Marietje van Leeuwen, Annie Laan, Annie Ploeg, Rietje Brink, Japie Laan, Rinus Dekkers, Harrie Stammis, Pim Peppelenbosch. Die zijn, als ze nog leven, nu mensen van ruim 80 jaar! daarover zouden wel een paar blad zijden volgeschreven kunnen worden. Een opmerkelijk feit is wel, dat daar op 6 april 1953 de feestelijke receptie was bij gelegenheid van de priesterwijding en Eerste H. Mis van Simon (frater Manuel) Schilder, een priesterzoon van de weduwe Schilder, die op Sportlaan 15 woonde Aan de familienamen is te zien, dat de kinderen van alle gezindten door elkaar zaten. Dat kwam omdat er in het dorp maar één kleuterschool was Sommige al weer wat oudere meisjes mochten als een soort "hulpjes" wel eens helpen op 't schooltje. Dat vonden Lies Swinkels en Janny Brink heel leuk, zoals ze jaren later wel eens vertelden. Helpen met kringspelletjes ("zakdoekje leggen"), matjes vlechten en kleurpotloden slijpen. Jaren later zag ik de juf als mevr. Van de Bogaard-Huuskes weer terug als be stuurslid van de onderwijsbond CNV Kring Alkmaar, die vergaderde in het De heer M.A. Magielsen was bijna 25 jaar, tot zijn pensioen, "polderbaas". Hij heeft tijdens die periode gewerkt onder 3 dijkgraven, nl. P. Tromp, H. Stuijt en J.C. van Langen. Toen hij in 1947 in dienst trad, werd hij mede door de Tweede Wereldoorlog geconfronteerd met een enorme achterstand in onderhoud van pol derwegen, waterlopen en gebouwen. De waterstand in de polder was een groot pro bleem. Ook de ruilverkaveling en de bouw van veel woningen eisten voortdurende waakzaamheid. Het planten van bomen had zijn bijzondere aandacht. Boeren be klaagden zich over de waterstand op hun land. Zo kwamen ze zelfs bij hem thuis klagen, soms bij de voor- én achterdeur om als voor- en tegenstanders hun gelijk te bepleiten. Ook kwam er een nieuwe vergaderzaal bij het gemaal aan de Huygendijk. In het museum aldaar is op indrukwekkende wijze te zien, hoe wij nu Terug Maar we dwalen af, we gaan weer terug naar de Sportlaan. Naast het straatje kwamen nog enkele huizen. Ik herinner mij de volgende bewo ners familie Besteman, Van Langen, een politieman, familie Magielsen en een do minee. Gulden Vlies. In datzelfde horecabedrijf ontmoette ik in 1963 het Waardse kleuter- jochie Pim, die als Drs. P. Peppelenbosch voor een volle zaal een lezing gaf voor Schola Publica met als onderwerp "Educatief Toerisme". “Polderbaas” M.A. Magielsen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 36