27. P Oudeman, H.H.Waard, tel. 509. De wagen kon in de oorlog lang op de weg blijven. ,,Ome Paul reed de meeste dagen civiel. En één dag in de week voor de Duitsers, dat was de enige mogelijkheid om te blijven rijden." Toch vorderde de be zetter later de Chevrolet. Maar voorkomen werd dat de Duitsers er mee aan de haal gingen. De wagen werd verstopt in de hooiberg van grote stolp Lelyhof in De Noord, waar familielid Klaas Oudeman boerde. Nieuwe wagen 'Wed. P. Oudeman' pakte na de Tweede Wereldoorlog de zaken voortvarend aan. Eind 1945 kocht zoon Paulus een nieuwe vrachtauto, een Bedford. De provincie Noord-Holland gaf het kenteken - GZ 69367 - op 10 december 1945 af aan Paulus Johannes Oudeman, Middenweg D 86, Heerhugowaard. Ook van deze wagen is een foto, met ook daarop Paulus. Het kenteken is prima leesbaar. Deze aandui ding voert naar eerste kilometers van deze auto. De kentekenregistratie van toen is te vinden op de website van het Noord- Hollands Archief in Haarlem. Deze digitale gegevens leren bovendien dat de Chevrolet tweedehands was toen Piet Oudeman deze wagen kocht in - vol gens zijn kleinzoon - 1936. De Chevrolet kwam op de weg in de periode 1914-1920, dus meer dan een decennium voor het offi ciële begin van Oudeman Transport. Het precieze jaar kon niet worden achterhaald omdat het kenteken niet volledig leesbaar is. 'Wed. P. Oudeman' Als 'Wed. P Oudeman', zo werd het bedrijf voortgezet. Oudste zoon Paulus reed op de Chevrolet, tweede zoon Jan (geboren in 1927) moest na de bevrijding naar Nederlands- Indië. ,,Broer Jan kwam daarna ook op de auto. Eerst bij een bedrijf in Opmeer, later thuis." Van de Chevrolet - de eerste wagen van Oudeman Transport - is een afbeelding bewaard gebleven. De foto is genomen in 1943. Tegen het portier leunt de chauffeur, Paulus (geboren in 1923). Achteraan bij de laadbak is een knulletje van een jaar of vijf, zes te zien. ,,Dat is mijn va der. Ze staan bij Middenweg 472." Boven de cabine zijn naam en telefoonnummer te lezen op een plank: Siemen Danenberg De eerste jaren na de oorlog reed Paulus in zijn eentje voor 'Wed. P. Oudeman'. Zijn broer Jan kwam later in het bedrijf, Piet volgde in 1963. ,,Mijn vader was toen 27 jaar", vertelt Piet (de derde generatie). ,,Hij had eerst gewerkt bij Siemen Danenberg, de loonwerker. Daar zat hij op de trekker." De naam van het bedrijf veranderde in 'Gebr. Oudeman'. Met drie broers - Paulus, Jan en Piet - breidde ook het wagenpark uit. In 1983, De oudste bedrijfsfoto in het familiearchief, uit 1943. Vooraan staat Paulus (1923-1980), achter is zijn broertje Piet (1936) te zien. Andere broer Jan (1927-2005) staat niet op de foto. De drie gebroeders zetten het transportbedrijf voort waarmee vader Piet (1895-1941) officieel in 1931 was begonnen. De vrachtwagen is een Chevrolet, gekocht in 1936. De foto is genomen bij Middenweg 472, jarenlang de uitvalsbasis van de Oudemannen. Paulus Oudeman hangt uit het portier van de Bedford die hij eind 1945 nieuw kocht.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 29