26. 1936 van een Chevrolet kreeg hij de vaart erin. ,,Een Chevrolet, met een laadvermo gen van vijf ton. Middenin de jaren dertig, dat was voor die tijd een opmerkelijke in vestering." Piet vermoedt dat enkele voor uitstrevende tuinders opa aan geld hielpen. 'Noordender herenboeren', zoals hij zegt. Kostschool Moeder Trien zat niet bij de pakken neer. Zij stuurde de jongste drie kinderen naar een kostschool. Jaap (geboren in 1934) en Piet (1936) vertrokken naar Voorhout, Annie (1939) ging naar Bergen. ,,We moesten een vak leren, dat zei moeder", weet Piet. Aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool volgde Piet de opleiding voor elektricien. ,,Jaap en ik zaten daar al lebei. Jaap zat een klas hoger, hij was twee jaar ouder." De periode in het Zuid-Hollandse dorp, ten noorden van Leiden, duurde drie jaar. De Bisschoppelijke Nijverheidsschool in Voorhout heette eerst het Sint Gerardus Gesticht Schoonoord. School en internaat waren opgericht door de Broederscongregatie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten. ,,Ik zat daar drie jaar. Eén keer in de maand mocht je een week end naar huis. Of het streng was? Streng maar goed. Een mooie tijd? Ja, dat moest wel." Hij leerde veel bij de monniken. Zoals goed schrijven, links en rechts. Grote slag De expediteur reed vooral op de groente veilingen in Noord-Scharwoude en Broek op Langedijk. Ook kwam hij wel in De Streek, het toenmalige tuindersgebied tus sen Hoorn en Enhuizen. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog luidde een zware periode in voor het bedrijf. Een grote slag was het overlijden van de man met wie het allemaal begon. Piet Oudeman stierf in 1941, op 46-jarige leeftijd. ,,Longkanker. De dood van opa kwam niet onverwacht." Als weduwe kwam Trien Oudeman-de Boer er alleen voor te staan, In de krant Met zijn aanwinst haalde Oudeman al snel de krant. Op 7 oktober 1936 schreef de Schager Courant over een ongeval in Heerhugowaard waarbij 'den expediteur P. Oudeman' was betrokken. Het volledige bericht luidt: Dinsdagmiddag ongeveer één uur stond de negenjarige Jb. Bes nabij de school van den H. Dionysius aan den kant van den weg, toen terzelfder plaats de vrachtauto's van de firma Komen aan de Draai en die van den expediteur P. Oudeman van het Noordeind elkander passeerden. Van laatstgenoemde auto kreeg het jonge tje van de haak, die dient om het achter- schut op te houden, een klap tegen het hoofd. Het kind sloeg tegen den grond en werd in ernstigen toestand opgenomen en naar de woning van den gemeentegenees heer vervoerd'. 'Nadat een verband was aangelegd, kon vervoer naar de ouderlijke woning plaats vinden. Tegen den avond werd ons nog medegedeeld, dat het patiëntje het goed maakte. „Gelukkig", glimlacht Piet in de kantine om de laatste zin. met vijf kinderen. De oudste was Paulus, toen 18 jaar; de jongste - Annie - was net twee jaar geworden. In de overlijdensacte van Piet Oudeman wordt 'landbouwer' als beroep genoemd. Dat wijst erop dat hij zijn agrarische be zigheden had voortgezet, naast het trans- portwerk. Officieel gold expediteur kenne lijk niet als zijn hoofdberoep. Trien Oudeman zette de vrachtwagenrijde- rij voort, zo goed en zo kwaad als dat ging. Met hulp van velen, ongetwijfeld. Ook met de tuinderij ging zij door. In de boeken van het kadaster wordt zij na de dood van haar man 'landbouwster' ge noemd. Vijf jaar was Piet Oudeman toen zijn vader overleed. Heeft hij herinneringen aan hem? Aan De Zicht schuift Piet naar voren en kijkt vooruit. De klok met het opschrift 'miljonair' wijst bijna half drie aan. ,,Een keer ben ik met 'm mee geweest naar het ziekenhuis in Amsterdam. Verder zou ik het niet weten."

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 28