OUDEMAN TRANSPORT BESTAAT NEGENTIG JAAR 25. Landbouwer Het was niet vanzelfsprekend dat de grondlegger in het vervoer zou gaan. Piet - officieel Petrus - was een van de jongste kinderen in het grote gezin van Paulus Oudeman (1854-1897) en Ursula Oudeman-Bekker (1858-1946). Vader was landbouwer. Paulus had waarschijnlijk een tuinderijtje. In de winter zal hij een paar koeien als 'opzetters' hebben gehad, voor de melk. Zoals zoveel tuinders dat vroeger hadden. Paulus Oudeman - de grootvader dus van 'de miljonair'- is afkomstig uit Spanbroek, Ursula Bekker uit Zuid- Scharwoude. Alle veertien kinderen zijn in Heerhugowaard geboren. Aanvankelijk trad jonge Piet in de voet sporen van zijn vader. Hij werd ook land bouwer. Dat was hij bij zijn huwelijk in 1921 met Trien - Trijntje - de Boer uit Hensbroek, zo leert de trouwacte. Piet was toen 26 jaar, Trien 24 jaar. De jonge Piet keek verder dan zijn eigen veld met kool en aardappelen. Hij ging ook de voordam uit. Om te rijden voor anderen. Tuinders uit de buurt kregen in de gaten dat ze op hem konden bouwen. Vaker en vaker werd hij gevraagd om producten naar de veiling te brengen. ,,Zo zal het in de aanloop zijn gegaan", zegt kleinzoon Piet (57) in de kantine van het bedrijf aan de Hasselaarsweg. Fotoboek Het jaar 1931 geldt als officiële start van het transportbedrijf. ,,Opa begon toen als zelfstandig vervoerder." Op tafel in de kantine bladeren we door een groot foto boek. Met reuzestappen wandelen we door de 90-jarige historie van Oudeman Transport. Af en toe pakt Piet zijn tele foon, want het planningswerk gaat door. Tuinders uit De Noord en omgeving wis ten Piet Oudeman goed te vinden. Na en kele jaren kon hij de vrachtjes niet meer aan met paard en wagen. Met de aanschaf Piet Oudeman (geboren in 1936) is miljonair. Dat ver klapt een geschenk van de DAF-dealer. Het cadeau - een klok - hangt in de woonkamer van de oud-trans- portondernemer uit Heerhugowaard. Een miljoen kilo meter voor de DAF 3600 ATI Turbo Inter, ooit een van zijn wagens. Zoon Piet (1964) heeft het bedrijf voortge zet. Oudeman Transport bestaat dit jaar - 2021 - negen tig jaar. Het is het enige echte Heerhugowaardse trans portbedrijf. Over het kenteken van de trouwe DAF hoeft vader Piet niet na te denken. ,,BT-46-TF", klinkt het zonder aarzeling. ,,Ik moest het altijd opnoemen", verklaart hij. Op bezoek bij de 85-jarige Piet Oudeman, de tweede generatie Oudeman van het jubilerende bedrijf. Zijn vader - ook Piet - begon in 1931 met paard en wagen. Inmiddels is de vier de generatie toegetreden, de broers Swen (1989), Tim (1991) en Bas (1993). Op tafel van zijn woning aan De Zicht in De Noord ligt het jongste nummer van Truckland, het blad van DAF Trucks. ,,Die krijg ik altijd van mijn zoon." Op de omslag staat 'Start the Future'. Piet Oudeman blijft geïnteresseerd in de nieuwste ontwikkelingen in het vrachtvervoer. Wel staat zijn leven in een lagere versnelling na het overlijden van zijn vrouw, Dina Ernst (1938-2017). Jaren woonden zij met hun drie kinderen aan de Middenweg 469b, niet ver van het geboortehuis van Piet. Daar, waar zijn wieg stond, ligt de oorsprong van Oudeman Transport. Aan het doodlopende pand achter Middenweg 453 (voorheen café De Hengstman) bouwde de stichter van het bedrijf - Piet Oudeman (1895-1941) - een bestaan op, samen met zijn vrouw Trien de Boer (1897-1969). Dat was op Middenweg 447. Tekst: EdDekker. Foto’s: familie Oudeman. Drie generaties Oudeman, juli 2021: de tweede generatie met zoon en kleinzoons. Vlnr Piet (1964), Bas (1993), Piet (1936), Tim (1991) en Swen (1989). 3fORT

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 27