J. Kieft 23. Wat waren de gevolgen van de oorlog voor het bankwezen in Heerhugowaard Noord? Begin mei 1940 maakte de Centrale Bank maatregelen bekend waaraan de bank zich diende te houden in de oorlog. Niet te veel geld in kas houden, niet teveel geld gelijk uitgeven bij aanvragen om kasgeld. Voor het kantoor werd geen brandstof meer be schikbaar gesteld en ook op de elektriciteit moest worden bezuinigd. In mei 1945 kwam de geldsanering weer op gang. De bank kon beschikken over 98 biljetten van f 100,--. De bank krijgt telefoon. Hoe bankierde de kassiers in die tijd? Adriaan A. W. Overtoom vertelde daarover dat hij graag boer wilde zijn. Hij woonde op een grote boerderij en de koeien bepaal de voor een groot gedeelte zijn leven. Hij was al hulpkassier bij J. Kieft en toen die overleed kon hij het werk als kassier, naast het houden van koeien goed combineren. De openingstijden waren op maandagavond en op donderdagmiddag, samen vier uur. Tussendoor konden de mensen zijn huis eventueel bezoeken. Zo ging het in de jaren vijftig. In 1962 vierde de Boerenleenbank te Heerhugowaard-Noord op feestelijke wijze haar 50-jarig bestaan. Voor het eerst ging de bank vijf dagen per week 's morgens van 10 tot 12 uur open. Het boerenbedrijf van de heer Overtoom kwam steeds meer in het gedrang door zijn werkzaamheden als kas sier. Een boerderij als bankgebouw paste niet meer en in 1963 werden plannen ge maakt voor nieuwbouw. De boerderij werd gesloopt, de familie Overtoom verhuisde met het bankgebeuren naar de boerderij waar de familie Reijne in had gewoond, Middenweg 489 en heeft daar de nieuw bouw afgewacht. Het nieuwe bankgebouw, op de hoek Harlingerstraat/Middenweg In 1966 werd op de plaats van de boerderij het nieuwe bankgebouw door burgemeester Molleman geopend. De ruilverkaveling startte in 1966 wat voor veel agrarische be drijven voordeel opleverde. De vaarpolder werd een rijpolder. De schuiten werden van de hand gedaan. Er kwamen boekhoudma chines in het kantoor en de openingstijden werden uitgebreid. De naam Boerenleenbank veranderde in J. Knijn A.A.W. Overtoom De boerderij van kassier Adriaan A.W. Overtoom aan de Middenweg 560, Boerderij Harlingen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 25