DE BOERENLEENBANK IN HEERHUGOWAARD - DE NOORD Br?' 22. Tot 1900 had de drooggemaakte polder weinig goeds voortgebracht. De opkomst in 1903 van de kunstmest leidde tot een enor me ontwikkeling van de tuinbouw. In 1910 werd de Katholieke H. Hart kerk gebouwd, daarmee groeide de dorpskern, en werd het tijd voor het stichten van een eigen boeren leenbank. Enkele voortrekkers, met o.a. Adrianus Anton Overtoom hebben op 29 december 1911 de oprichtingsakte ondertekend bij de notaris Gottmer in Obdam. Op 4 januari 1912, vond de oprichtingsvergadering plaats. De naam die werd gekozen en door 22 leden werd getekend: 'Coöperatieve Boerenleenbank gevestigd te Heerhugowaard'. Adrianus Anton Overtoom werd tot eerste kassier benoemd, met een jaarsalaris van f 50,--.Op de eerste Bestuursvergadering diende hij direct een verzoek in om een kantoor te laten bouwen in zijn huis aan de Middenweg 565. Hij werd wel verplicht om het kantoor voor f. 2000,- over te nemen als hij zijn ambt zou neerleggen Er was wat twijfel over de le vensvatbaarheid van de bank, maar in het eerste jaar was er al een flinke omzet en was het ledental al tot 50 gestegen. Wat leende men zoal in de begintijd? De kleinste lening, een bedrag van f 50,- werd verstrekt in 1913. In 1916 werd de spaarregeling '1 jaar vast' ingevoerd. In de jaren 20 honoreerde de bank vaak verzoe ken om uitstel van aflossing wegens 'de slechte tijdsomstandigheden'. De eerste hy potheek werd verstrekt in 1932. De fusie met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. In 1925 zocht en vond de Boerenleenbank aansluiting bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Toen de brandkast in 1929 werd gestolen, besloot het bestuur om maar een nieuwe Lips brandkast aan te schaffen. De Een stukje geschiedenis van de Boerenleenbank in Heerhugowaard De Noord. crisistijd was voor iedereen een zware tijd. Ook voor de bank. Het 12,5 jarig feest werd niet gevierd. In 1937 bestond de bank 25 jaar. Dat wilde men echter niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ieder lid, die de presen tielijst voor de jaarvergadering tekende, ont ving f 1,00. Een borreltje kostte in die tijd vijf cent. Je kunt je voorstellen hoe iedereen naar huis liep, of fietste, of viel! De kassiers in de begintijd In 1938 werd J. Kieft hulp-kassier. Dat kwam goed uit, want op 3 juli 1940 gaf kas sier Adrianus Anton Overtoom te kennen dat hij ivm zijn gezondheid zijn werkzaam heden wilde beëindigen. Waarschijnlijk heeft de heer Overtoom de f. 2000,-- toen terug moeten betalen ivm zijn kantoor aan huis!!. Het kassierskantoor verhuisde in het najaar van 1940 tijdelijk naar het huis van de heer A. Veldman aan de Middenweg 543. De heer A.A. Overtoom heeft maar korte tijd van zijn rust kunnen genieten. Hij overleed op 7 mei 1941. In mei 1942 verhuisde de bank naar Middenweg 475, het woonhuis van kassier Kieft. Kassier Kieft overleed echter op 60 jarige leeftijd in 1944. Vervolgens werd Adriaan A.W. Overtoom benoemd tot kassier en zijn kantoor werd gevestigd in de boerderij aan de Middenweg 560. Hier werd een kleine kantoorruimte gemaakt, in een zijkamertje aan de zuid kant, en de gang werd de wachtkamer. Gemma Groot De woning van kassier Kieft aan de Middenweg 475, nu bewoond door dochter Anouk Pronk, achterkleindochter van kassier Kieft.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 24