20. Vandaar dat Ome Dirk pas zichtbaar werd na de oorlog. Hij was een sjieke man uit Den Haag, die netjes praatte, geen Westfries zoals wij. Hij was altijd in pak en rookte zijn onafscheidelijke pijp. Als ome Dirk vakantie had kwam hij graag voor een paar dagen naar zijn vroegere on derduikadres, de familie Groot. Als hij door een van ons werd opgemerkt, ging dat in onze kinderrijke buurt als een lo- heel goed. Ze waren vriendinnen en speel den samen. Rina vond het heel erg dat de familie Tromp ging verhuizen. pend vuurtje rond: "Ome Dirk is er, ome Dirk is er." Kinderen blij, moeders blij. Ome Dirk zou de jeugd wel vermaken. Zo vlak na de oorlog was er voor ons kinderen weinig vertier. Dus als ome Dirk kwam was er op de buurt groot feest. Wij kinderen vonden het toen heel gewoon dat ome Dirk ons ver maakte, want hij was toch een kinder vriend. Geen mens die er anders over dacht. Wat deed ome Dirk zoal met ons. Hij kon toveren. Een 'muisje' kwam zom aar uit de mouw van zijn colbert gekropen. Hij bezat ook een tol met touw erom heen die hij heel behendig op je hand kon laten draaien. Dat kriebelde dan op je hand. Met Pasen verborg hij prachtige gekleurde paaseieren en mooie gevlamde stuiters in het gras. De grotere kinderen kregen bijzondere postzegels en begonnen zo een postzegel- verzameling. Mijn oudste zus Marianne is daardoor een verwoed postzegelverzame laar geworden. Ome Dirk was een niet onverdienstelijke amateurfotograaf. Indertijd werden er niet zoveel foto's genomen en vaak gaven de talrijke kinderen ome Dirk inspiratie. Hij gaf deze foto's dan aan de moeders die ze prachtig vonden. Menig fotoalbum zal nog gesierd zijn met een foto genomen door ome Dirk. Wanneer het slecht weer was, Hulde aan "Ome Dirk" Ik was een jaar of vier dat er een einde kwam aan de oorlog. Ineens bleek dat het huis tegenover ons een "onderduiker" had geherbergd: Hendrikus Renckens oftewel "Ome Dirk" Niemand had daar een ver moeden van gehad. Deze man was graficus en werkte voor de oorlog bij een drukkerij in Den Haag. Jonge jongens werden tij dens de oorlog gedurende een razzia door de Duitsers opgepikt om in Duitsland te gaan werken. Al gauw werd dat bekend en verborgen velen zich, meestal in boerderij en of bij gewone burgers. Zo ook Dirk Renckens "Ome Dirk". Hij hield zich schuil bij de familie Ab (Bertus) Groot aan de overkant van ons. “Ome Dirk” Ab Groot en zijn vrouw, met nog net de ramen van het melk huisje, naast het huis van Gerbrand Langedijk, Middenweg 515 (nu N.Beers)en het bruggetje waar Engeline vaak gevist heeft.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 22