WIE, WAT, WAAR??? 19. De namen die bekend zijn: Bovenste rij: 2e Meisje Glas, 4e: Cor Tromp, (manufactu renzaak De Noord) Middelste rij: 1e: Mevr Mak, Obdam, 4e: J. Overgoor, 5e Vader Molenaar De Noord), 6e: Meisje Kuiters (timmer fabriek), 7e: Mevr Mak, 8e Dick van Dijk, 9e Cor Boekel, 10e Dhr Dekker Onderste rij: 3e Hoofd distributiekantoor, 4e Tiny van Dijk, 5e Dhr Den D, Hensbroek Op de foto staat mijn vader afgebeeld als de vierde persoon van links in de bovenste rij.Oorlogsfoto? Enkele herinneringen van oud- Noordenders: Bertus Groot, zoon van Bertus Groot de vrachtrijder van Middenweg 496, herinnert zich de familie Tromp. Toen zij verhuisden naar Alkmaar werkte hij aan de overkant bij de ACCA, de drukkerij van Ad Groen. Hij is regelma tig naar Alkmaar gefietst om reclametek sten op te halen en af te rekenen. Zijn zus Rina Groot herinnert zich Lies Tromp nog Mijn vader, Cornelis Tromp, is geboren op 6 april 1911 te Bovenkarspel. Hij was ge trouwd met Agatha Borst. Zij kregen 7 kinderen en als laatste nog een doodgebo ren kind. Ik denk niet dat mijn vader de il legaliteit bewust heeft opgezocht. Hij is er ingerold omdat hij niets meer te doen had. De reden was dat zijn zaak, een manufac turenzaak, tijdens de oorlog werd leegge haald door de Duitsers. Hij werd later ge zocht vanwege dit illegale werk. Ik heb als kind op 4-jarige leeftijd nog invallen meegemaakt door Duitse soldaten en kende het woord "distributiekantoor", zonder dat ik wist wat het precies inhield. Dit alles heeft een blijvende en heftige her innering opgeleverd. Wij woonden toenter tijd op de Middenweg 36C te Heerhugowaard. Later werd het adres ver anderd in nummer 517. Het huis wordt nu het "Melkhuisje" genoemd. Dit omdat er na ons een melkboer inkwam. De melk boer die er toen in kwam was Theo Ursem). Wij zijn in 1956 verhuisd naar Alkmaar, daar heeft mijn vader zijn bedrijf voortgezet in het winkelcentrum in de Vondelstraat, als 1 van de 10 zaken aan de Vondelgalerij. In die tijd waren wij niet de enigen die gingen verhuizen. Ook veel zo nen van boeren emigreerden toen, naar Canada, Brazilië, Australië. Er zullen vast nog mensen in Heerhugowaard Noord zijn die zich mijn vader herinneren. Mijn vader reed in een zwarte Renault 4 met daarop de reclame tekst: DIT ENE WEET U TROMP KLEEDT U. Als ik dan als enig meisje wachtend op mijn vader hoorde: TROMP KLEEDT U UIT, vond ik dat natuurlijk helemaal niet leuk. Dit is een foto waarop mensen staan, die zich bezig hielden met het organiseren en verdelen van voedselbonnen, name lijk het "distributiekantoor". Elk huishouden had recht op voedselbonnen. Er moest zorgvuldig onderzocht worden uit hoeveel personen een huishouden bestond: hoeveel volwas senen en hoeveel kinderen. Later werd het kantoor een cen trum van illegaliteit omdat op adressen waar zich een "on derduiker" bevond een extra mond was. Mijn vader werd daarom gezocht door de Duitsers. Van een aantal mensen is de naam bekend, maar niet van allen. Het familielid dat de lijst met namen heeft opgemaakt is waarschijnlijk mijn tan te Jo Vermeulen-Borst geweest. Deze vrouw is een zus van mijn moeder, mijn vaders schoonzus dus. Engeline Tromp - Mol

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 21