12. Scheiding en deling in 1946 Moeder Grietje overleed op 5 februari 1941, negenenzestig jaar oud. Vader nam zijn intrek in het bejaardenhuis St.-Rosa in Obdam. Hij mocht als eerste bewoner een kamer uitzoeken. Het zal aan de oorlogsomstandigheden en de slechte bereikbaarheid hebben gelegen dat de notariële scheiding en verdeling van de goederen in gemeenschap pas hun beslag hebben gekregen op 6 mei 1946 Daartoe waren op 11 april bij notaris Appel versche nen Petrus Weel en zijn zoons Jan, Cor en Niek. Zoon Jan trad op als lasthebber van zeven anderen: broer Jo (Haarlemmermeer), Maria (weduwe van Hendrik Kager), Geertje (echtgenote van Cor Rood), Anna (Steenwijkerwold), Agatha (Amsterdam), Engeltje (Ouderkerk aan de Amstel en Catharina (Baexem). Eerwaarde zuster Johanna Maria Veelenturf uit Asten trad op als lasthebster van zr. Afra (Borneo) en als bewindvoerster van zr. Grietje (Ierland) en zr. Ma (Caïro, Egypte). Tot de goederen behoorden onder meer drie boerderijen en een woonhuis met winkel. In feite werden hiermee woon- en bedrijfssituaties bestendigd die voor de oorlog al bestonden. Jan werd de wettelijke eigenaar van de boe renwoning Oostdijk 59, groot 8 ha, tesamen gewaardeerd op f. 17881,-. Cor ging verder als eigenaar van de boerderij Berkmeerdijk 15, groot 10 ha, tesamen gewaardeerd op f 23465,-. Boerderij Vrede-Oord en bijbehorend land kwam op naam te staan van Niek ter waarde van f 21702,-. Het woonhuis met ma nufacturenwinkel aan de Middenweg werd eigendom van Marie. De laatste boer op Vrede-Oord Piet woonde in 1999 bijna 59 jaar op Vrede-Oord, in een ook letterlijk overzich telijke polder waarin volgens Rondje Berkmeer 2016 het aantal huizen 38 be draagt. Op Plempdijk 2 heeft hij zich altijd een Heerhugowaarder gevoeld, al is hij sinds de herindeling in 1979 een Obdammer. "De huisnummering op de Berkmeerdijk werd aangepast. Echter toen Kees Bijman, hoofdingeland en voorzitter van het polderbestuur, kwam te praten om dat ze wilden dat er werd doorgeteld, zei vader Weel: 'Die jaren dat ik hier nog zit, kan het wel zo blijven.' Plempdijk 2 bleef Plempdijk 2, ook al vindt zoon Piet dat het beter was geweest, als ze doorgeteld had den. Bij Borst hiernaast is het nog nummer 14 en dan is dit opeens nummer 2. En aan de andere kant is dan nummer 15, waar neef Sjaak woont. Die nummering is niet helemaal goed gegaan." Het gesprek van twintig jaar later in het appartement van Piet Weel en Nel van 't Ent, Middenweg 247, op 29 augustus 2019, vindt plaats op een hooggelegen balkon. Vandaar hebben we zicht op de Middenweg, de kerk en de Van Veenweg. Het uitzicht reikt tot aan de Berkmeer, bij wijze van spreken dan. andere reden een plaatsje, want die moet nog veel te jong zijn ge weest voor dienstplicht. Ze werkten gewoon mee op de boerderij. Na de oorlog waren er zelfs Duitse kinderen op de boerderij om aan te sterken." Vliegende tuintjes Vanuit deze hoek van de Berkmeer zijn de bewoners altijd op Heerhugowaard gericht geweest. Ze gingen er naar de kerk, de scholen en leverden hun melk aan de fa briek Excelsior aan de Middenweg. "We mochten meerijden op de melkauto tot aan Excelsior. In de oude knotwilgen bij huis hadden we vliegende tuintjes, allemaal bloemen hingen uit de gaten. Aan de Groenedijk leerden we zwemmen bij de weduwe Van Diepen. Onze wereld was erg klein. Ik ben boer geworden, maar ik had niet anders gewild. Ik heb nooit ambities gehad in een andere richting." Hoe is je opvolging destijds verlopen? "Tussen mijn 15e en 25e jaar ging ik dicht bij te werk, binnen een straal van één kilo meter. Eerst bij Niek Blauw in de Berkmeer, maar die vertrok naar de Noordoostpolder. Als boer was Niek Boerderij Vrede-Oord, Plempdijk 2. 1980. Uit: Piet Tamis, Rondje Berkmeer.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 14