10. standdeel van de lijst van zeventien priesters, negen broeders en veertig zusters, die genoemd zijn in het jubileumboekje. Vier van de dochters Weel gingen als 21-jarige naar het klooster: Anna, Grietje, Aagje en Trien; twee als 19-jarige: Engeltje en Ma; één als 18-jarige: Afie. Géén van hen is uitgetreden. Op 5 juni 1977 vierden vijf van hen in Heerhugowaard hun kloosterjubi- leum, resp. 60, 50 of 40-jarig. Ook Ma en Trien waren daarbij aanwezig. Het heeft niet veel gescheeld of ook Marie was naar het klooster gegaan. Zij had haar keuze al gemaakt, toen haar vader haar erop heeft gewezen dat zij door te trouwen met een weduwnaar met vier kinderen ook "goed werk" zou doen. Vader Weel was een klant van Hendrik Kager, die vanuit het Verlaat voor de LTB de boeren langs ging met be stellingen van o. m. veevoer en kunstmest. "De kinderen hebben een moeder nodig en de weduwnaar een vrouw", zei vader Weel. En zo trouwde de 20-jarige Marie met de 36-jarige Hendrik. Samen kregen ze nog eens vijf kinderen. Op 25 februari 1934 is Hendrik Kager overleden, Marie bleef achter met negen kinderen in de leeftijd van 7 tot 18 jaar. Op advies van haar vader en met zijn financiële steun begon zij een manufacturenzaak in Heerhugowaard-Noord. Er werd op 15 juni 1934 door vader Weel een perceel grond gekocht van Trijntje Vormer, weduwe van Cornelis Vormer, in Heerhugowaard Noord, nu Middenweg 554. Hierop werd een huis met winkel gebouwd, dat zou uitgroeien tot de bekende manufacturenwinkel van Marie's zoon Piet Kager, la ter de fietsenzaak van Edwin Groen. Zus Geertje Weel, moeder van negen kinderen, heeft eveneens haar sporen verdiend als middenstandsvrouw. Zij trouwde op 4 mei 1926 met bakker Cor Rood en runde jarenlang de bekende winkel aan de Middenweg 237. Hoe vonden de jongens hun bestemming? Zuster Margaritis ofwel Trien, de jongste van allen, heeft als ne- gentigjarige in 2003 op cassettebandjes herinneringen opgehaald aan haar twaalf broers en zusters. Vader Pieter bezat in de jaren waarover Trien vertelt, ook twee boerderijen met weilanden in de directe nabijheid. In 1917 liet hij aan de spoorlijk naar Obdam de stolp Oostdijk 59 bouwen voor zijn oudste zoon Jan, die in 1918 trouwde met Maria van Diepen. Jan kocht deze boerderij in 1946 van zijn vader. Tegelijk werd Cor de eigenaar van de St. Jozeph-hoeve, Berkmeerdijk 15, waar sinds 1969 zijn zoon Sjaak Weel is geves tigd. In de boerderij van Jan heeft nog en kele jaren hun zoon Jan geboerd voordat hij in 1962 deze verkocht aan de broers Piet en Jan Loos. Jan en zijn vrouw Margaretha Borst emigreerden naar Canada. De stolp is in 2003 gesloopt. Over broer Jan, boerend op Oostdijk 59 en getrouwd met Ma van Diepen, en over Cor, boerend op Berkmeerdijk 15 en ge trouwd met Sijtje Dekker, zegt Trien over haar broers als huurders van vader: "Jan was een beetje een aparteling. Niet in de ongunstigste zin van het woord, maar hij kon niet zo goed boeren. Als het Kerstmis was moesten Jan en Cor allebei met de huur komen. Jan had elk jaar pech. Dan was het met de varkens, dan met de koei en. Cor zei dan altijd: "Vader, een beetje minder voor Jan hè". Vader vond het goed. Moeder ook. Als ze maar vrede houden", was moeders wens altijd." Mooi is dat ze hier ook verwijst naar de naam van de boerderij. Over Niek, de opvolger op Vrede-Oord: "Hij is nog een tijd op studie geweest aan het Bisdom. Het is hem niet gelukt. Ze zei den dat hij te langzaam was. Zelf geloof ik dat hij een goede priester geworden zou zijn. Maar Niek werd naar huis gestuurd. Hij ging rustig aan het werk en heeft ver schillende meisjes gehad. Hij kon de ware niet vinden. Niek zei wel eens: 'Alle mei den gaan naar het klooster'. Niek is pas in de dertig getrouwd. Hij heeft Leen Schilder gekregen en vijf kinderen. Dat kwam dus goed af." Over broer Jo: "Jo was een laatbloeier. Omdat hij maar geen geschikte vrouw kon vinden ging hij op 23 jarige leeftijd naar Zr. Alberica (Anna) en Zr. Margaritis (Trien) met hun zussen Geertje Rood-Weel en Marie Kager-Weel. Album fam. Jo Weel..

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 12