9. gemeente gesloopt. Wat de reden is geweest van Jan Groots vertrek uit de Berkmeer, is (nog) niet helemaal achterhaald. Gezien het verschil in oppper- vlaktes grond, een verschil van mogelijk 20 hectare, is de reden waarschijnlijk geweest dat Jan de kosten niet meer kon opbrengen voor zo'n groot bedrijf. Zijn halfzwager Pieter Weel is daartoe wel in staat geweest. Toen hij op 24 december 1906 als bewoner ook eigenaar werd van de boerderij en bijbehorende weilanden op Plempdijk 2, was hij al dertien jaar getrouwd met Grietje Groot (geb. 24 augustus 1871), halfzuster van Jan. Het ligt voor de hand dat Pieter als huurder en al gauw ook Grietje, na hun trouwen op 2 mei 1893, vanuit hun beider woonplaats Tuitjenhorn hun intrek hebben genomen in de vrijgekomen boerderij die in bezit was van van vader Jan Corneliszoon Groot. Pieter was toen 23 jaar oud, Grietje 21 jaar. Ze gingen via de Molenweg of Oostdijk naar de kerk in Heerhugowaard Zuid, waar de Dionysius-parochie uit 1868 in 1893 pas 25 jaar oud was. Het duurde nog tot 1912 voordat daar ook een katholieke lagere school kwam, "De school van het Goddelijk Kind". Jan, Anna en Cor, de oudste drie kinderen, heb ben deze school niet bezocht, maar alle andere wel. De eerste generatie Weel op Vrede-Oord Pieter en Grietje hebben de boerderij dertien jaar gehuurd, voordat deze hun eigendom werd in 1906. In dat jaar overleed op 29 ja nuari de moeder van Grietje. Bij de scheiding en verdeling van de onroerende goederen, "behoorende tot de huwelijksgemeenschap tusschen Cornelis Groot Jansz en Antje Slijkerman bestaan heb bende", erfden Pieter en Grietje één van de drie huizen met wei land. Twee waren gelegen in de gemeente Harenkarspel, één lag Een concentratie van roepingen Dat zeven dochters uit het gezin van Petrus en Grietje hebben gekozen voor een be staan als religieuze mag een wonder heten, maar voor de families in en nabij de Berkmeer was het in de eerste helft van de twintigste eeuw ook weer niet zo'n ex treem verschijnsel. Het had ook wel iets vertrouwds. Het jubileumboekje Priesterzonen van de Dionysiusparochie uit 2017 laat een concentratie van roepingen zien in en rond die kleine polder: Groenedijk nr. 3: drie Wijnkers én drie Van Diepens; Oostdijk nr. 61 en Molenweg nr. 4: twee Van Stralens; Groenedijk nr. 5: vijf Van Langens; Oostdijk nr. 51: drie Oudhuis-religieuzen; Plempdijk nr. 2: ze ven van Weel. Bij elkaar drieeëntwintig religieuzen! Zes priesters, drie broeders en zestien zusters. Geen onaanzienlijk be- in de gemeente Heerhugowaard: de boer derij die zij al huurden. "Een huis met erf, schuur en weiland in de gemeente Heerhugowaard kadaster Sectie K num mers 48,53,58, 59, 68, 69, 70 en 71 samen groot 18 hectaren 62 aren 50 centiaren. Geschat op vierentwintig duizend gulden." Van de percelen die in 1881 door Jan Groot in 1881 van de kerk waren gekocht, ontbreken hier K 51, 57 en 60. Daar staat tegenover dat Pieter intussen ook weiland aan de Molenweg bezat (G 472). Mogelijk is 1906 het jaar waarin het op schrift Vrede-Oord de boerderij is gaan sieren. Zeker weten doen we het niet. Inmiddels waren er tien kinderen geboren. Twee jongetjes overleden heel jong. In 1918 poseert het hele gezin. Op de fami liefoto die gemaakt moet zijn ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijksjubileum op 2 mei zien we vader en moeder met dertien kinderen. Op dezelfde dag is ook Jan, hun oudste zoon, getrouwd met Ma van Diepen. Een dubbele reden om op 2 mei 1918 op de foto te gaan. Anna, de oudste dochter, die op 20 november 1917 als eer ste van het gezin in het klooster was getre den, zal als novice "van de Zusters van Voorzienigheid" dubbel verlof hebben ge kregen om een thuisbezoek te brengen. Op de foto lijkt zij nog in burgerkleding. Deze foto is gemaakt op 28 april 1918 t. g. v. het 25-jarig huwelijk van Pieter Weel en Grietje Groot. De leeftijden van de 13 kinderen zijn dan van 4 tot 23 jaar Boven vlnr: Niek, Cor, Jan, Anna, Marie. Onder vlnr: Grietje, Jo, vader Pieter Weel, Trien, Afie, moeder Grietje Weel- Groot, Ma, Geertje, Agie, Engeltje. Album fam. Jo Weel.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 11