DE FAMILIE WEEL OP BOERDERIJ VREDE-OORD IN DE BERKMEER 8. In het gesprek met zuster Gré Rood in De Overhaal van 2019 leidde het spoor van haar herkomst naar het geboortehuis van haar moeder Geertje: een boerderij in de Berkmeer aan de Plempdijk nr. 2, die tot 2012 nog Vrede-Oord heette. In de prachtige boeken van Henk Komen over de stolpboerderijen in Heerhugowaard komt de geschiedenis van Vrede-oord niet voor, om de eenvoudige reden dat de Berkmeer buiten zijn on derzoeksterrein viel. Per 1 januari 1980 behoorde deze polder tot de gemeente Obdam. Een extra reden om aandacht te vra gen voor de geschiedenis van Vrede-Oord en zijn bewoners. Van 1893 tot 2012 hebben hierop drie generaties Weel ge boerd: Petrus Bartholomeus Weel Jnz, Niek Pzn en Piet Nzn. Zuster Margaritis ofwel Trien Weel, een van de zeven dochters uit het gezin van Petrus en Margaretha die een religieus be staan kozen, heeft in 2003 mooie herinneringen aan het gezin laten optekenen. Piet Weel, die als laatste op Vrede-Oord het boerenbedrijf heeft uitgeoefend, kijkt voor ons nog eens terug op deze boerderij. halfzus Margaretha en haar echtgenoot Petrus Weel tijdens haar leven redelijk in tact gebleven. Hoewel deze grond bij de veiling van 1881 werd omschreven als "best weiland", boer de Jan Groot (geb.1859), die mogelijk toen al bekend stond als "Jan de jager", toch niet goed op Plempdijk 2. In 1891 verhuis de hij naar de Eerste Kil 7, waar hij voor f. 2000,- een stolpje met een kleine twee ha. grond overnam van Arie Overtoom. "Dat was economisch gezien geen vooruitgang", schrijft Henk Komen over hem in zijn boerderijenboek. "Zeker vijftig jaar lang zwierf hij door de Waardse bossen op jacht naar klein wild. Jan en Trijntje kregen ne gen kinderen. Jan bleef aan de Kil tot 1918." Later zou daar o. m. de familie Bruin wonen. De stolp is in 1966 door de Op maandag 11 april 1881 vond in de herberg van Dirk Wester, gelegen aan de Middenweg tegenover de toen dertien jaar oude Dionysiuskerk, een opmerkelijke verkoping plaats. In opdracht van het parochiebestuur onder voorzitterschap van pastoor A. L. van Rijn werden de onroerende goederen geveild uit de nalatenschap van wijlen de echtelieden Jan Bijvoet, "in leven landeigenaar en kerkmeester" en Grietje Schermerhorn. Aldus was het bepaald in hun testament van 27 januari 1875. "Bloedverwanten in de rechten linie" waren er niet. Bij deze veiling, die drie woonhuizen aan de Middenweg nabij de katkolieke en de protestantse kerk, alsmede diverse stukken weiland omvatte, mijnde Cornelis Janszoon Groot, landman te Tuitjenhorn, gemeente Haringcarspel, zeven stuks wei land af, alle gelegen "aan en bij elkander in de Berkmeer", samen ongeveer 22 hectaren voor het bedrag van f. 28.400,-. Voor zoon Jan Groot, geboren uit zijn eerste huwelijk met Grietje Bos, die was overleden in 1861, heeft hij in koop aangenomen: de percelen K 48, 51, 53, 57, 58, 59 en 60. Het is in deze hoek van de Berkmeer waar Jan Groot en Trijntje Quant, beiden komende van Tuitjenhorn, kort na deze aankoop een boerderij hebben gesticht. Niet bij een van de hierboven genoemde zeven percelen, maar bij perceel K 68 staat in het kadasterjaar 1883 bijgeschreven: "Stichting". Het grondbezit van Jan Groot omvatte toen behalve K 68 ook de percelen K 69, 70 en 71. Toen in 1946 de nalatenschap van Margaretha Groot, een van de drie dochters uit het tweede huwelijk van Cornelis Janszoon en echtgenote van Petrus Bartholomeus Weel, werd verdeeld, behoor den hiertoe met uitzondering van K 51, 57 en 60 alle hierboven genoemde percelen. Eraan toegevoegd was K 72 in 1914. De om vang van het grondbezit van Jan Groot in de Berkmeer was bij zijn Jan Groot, 'de jager', en Trijntje Quant, de voorgan gers van Petrus Weel en Margaretha Groot op de boerderij in de Berkmeer. Later woonden zij in de Eerste Kil in Heerhugowaard. Foto: archief Henk Komen. Siem Bakker Nzn

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2021 | | pagina 10