7. ten, hetgeen resulteerde in bloedhete moto ren die zelfs af en toe in de fik vlogen. Zo rond de jaren tachtig was deze hobby bijna een zachte dood gestorven. De Britten ech ter, onder de merknaam Scalextric zijn nooit echt van de markt geweest en tot mijn verbazing bleek de hobby in de afge lopen tijd weer op te bloeien. Ik kreeg be gin 2000 van een Engelse vriend al knip sels van wedstrijden die daar gehouden werden en ook in Nederland kwamen er weer clubs. Nu niet voor kinderen, maar enthousiaste mannen, die zich een en ander van vroeger herinnerden. Enkele jaren geleden kwam ik bij toeval weer terug bij deze hobby, en wat bleek; er zijn nu clubs overal en de toelevering in dustrie is gigantisch. Vooral in Spanje, waar de markt groot is, zijn vele grote en kleine fabrikanten die prachtige auto's maken. Exact op schaal en fijn gedetailleerd. Echt professioneel spul komt uit Italië. Kwam er op de echte circuits iets nieuws op de baan, de mini versie was binnen een jaar te koop. Ook zijn er mensen die alleen verzamelen en hele kasten vol hebben staan. Van Porsche bijvoorbeeld zijn meer dan twee honderd modellen te koop. Op beursen is veel te koop, wij staan er zelf ook wel eens en het publiek komt uit Engeland, Duitsland en België. In enkele speciale winkels koop je onderdelen om de auto's te "tunen". Je kunt andere tandwiel verhou dingen, andere banden (tientallen rubber mengsels), motoren en fraaie aluminium velgjes etc verkrijgen. Ik heb zelf een test bank, waarop elke omgebouwde auto uitge test kan worden. De snelste loopt 43 echte kilometers per uur, wat op mijn baan tot su per snelle tijden leidt. Uiteraard worden de rondetijden dan elektronisch gemeten en di rect in de laptop vastgelegd. Zo heb ik dus een hobby, waarvan de kiel vijftig jaar ge leden in Heerhugowaard werd gelegd. De schrijver van dit artikel, Rob Cevat, op jonge leeftijd al een enthousiast racer. Porsche Martini 917 LH Martini Groen nr 3 Porsche Martini 917 KH Martini Groen nr. 22

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 9