5. 300 pk. De achter het gemaal staande schoorsteen werd gesloopt. Olietekort in de Tweede Wereldoorlog dwong het polderbestuur alsnog in de richting van een elektrisch bemalingsysteem. Verbouwingen In de periode 1957-1960 werd het ketelhuis in het rechtergedeelte van het gemaal verbouwd tot verga derzaal van het polderbestuur. De bestaande dubbele paneeldeuren in het midden van de voorgevel maak ten plaats voor een keukenvenster en de vensters ter weerszijden werden vervangen door een dubbele deur waarvan de rechter toegang gaf tot de vestibule en de linker tot de machinekamer. Zo kreeg het ge maal haar huidige uitstraling. In 1979 werd het rech tergedeelte van het gemaal verbouwd tot Poldermuseum. Tot de ingebruikname in 1994 van het naastgelegen nieuwe gemaal heeft het pand als watergemaal dienstgedaan. En dan nu terug naar de foto's van het ketelhuis en de machinekamer. Hoe weten we dat dit het interieur betreft van het oude gemaal aan de Huygendijk en niet van de melkfabriek Excelsior? Het Poldermuseum is in het bezit van een op schaal gemaakte houten model van de stoommachine met daaraan gekoppeld de stoomketel. Een prachtige kopie gemaakt door polderbaas Herman Wijte. Door zijn huisvlijt weten we pre cies hoe die Compound stoommachine met stoomketel eruit heeft gezien die vanaf 1907 tot 1935 in het gemaal heeft gestaan. Bij dit artikel plaats ik een foto waarop de trotse modelbou wer staat met het door hem gemaakte schaalmo del. De overeenkomsten tussen dit schaalmodel en de bijgaande foto's van het interieur uit 1929 van de machinekamer en het ketelhuis van het oude gemaal zijn overduidelijk. Schilstra, J.J., 1981. De geschiedenis van de Huygenwaert. Polderbaas Herman Wijte met zijn houten schaalmodel van de stoommachine gekoppeld aan de stoomketel (met daartussen de cen- trifugaalpomp). Twee van deze stoommachines stonden in zijn tijd in het poldergemaal aan de Huygendijk (foto omstreeks 1930). Literatuur Belonje, J., 1929. De Heer-Hugowaard (1629-1929); een geschiedenis van den polder. Alkmaar Lee, J, van der, 2000. Monumentenlijst gemeente Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 7