f’ 55. hem. Hij heeft in "Bommen op Heerhugowaard" een ver haal geschreven over zijn oorlogservaringen. Ik kwam hier in het volgende tegen: Eind november 1940 betrokken we een woning van de woningbouwvereniging in De Noord aan de Middenweg, huisnummer C28, later nummer 499. Begin 1941 dempte de Nederlandse Heidemij de sloot langs de Middenweg in De Noord, een werkverschaffings project. De grond werd aangevoerd van een hooggelegen stuk land. Dit heette in de 16e eeuw, toen Heerhugowaard nog een meer was, Paardenbosch". Op de foto van eind jaren 20 van de vorige eeuw zie je nog een sloot en bruggen naar de huizen. Het verhaal van buur man Borst, gaf direct een antwoord op de vraag wanneer die sloot gedempt werd. Ik herinner me dat we, als kinde ren, op dat gedempte stuk altijd konden spelen met de buurtkinderen. Wie dat waren? De kinderen van Jaap Beers en Aggie Beers-Bergmans: Henk, Afra, Ans, Jos, Carla en John. Verder van Henk Beers, de timmerman, Frans en Gerard. Van de familie Overbeek: Tineke, John, Eddie. Van buurman Henk Groot: Sam, Nico, Marjo. We speelden verlostikkies, met een lange sliert kinderen op de gedempte straat, of Stand in de mand. Ook werd door buurman Borst inzichtelijk gemaakt dat de Paardenboschlaan, met de boer derij van Pauw Oudeman hoger lag. Net als De Nessewerf, en de Sappewerf waren dat eilanden in het meer van Heerhugowaard, voordat het werd drooggelegd. Eerlijk ge zegd heb ik in die tijd nooit geweten dat dat weggetje de Paardenboschlaan heette. Wij noemden het altijd: "Het pad van Oudeman". De gemeentewoningen zijn gesloopt. Het had nogal wat voeten in de aarde voordat alle bewoners wilden verhuizen en een ander huis hadden. De huizen die daarna gebouwd werden staan op de andere foto's hieronder. Prachtig na tuurlijk. Mijn ouders kwamen in een deftig buurtje te wo nen - 1998, Op de plaats van de gemeentewoningen. Middenweg 491-493-495-497. Vier mooie huizen. Van Zuid naar Noord, Familie van Stralen, Ursem, Bommer en Groen. De Middenwegsloot richting Zuid is nu helemaal gedempt, en er is een fietspad en een wandelpad aangelegd. 2019. Dezelfde plaats, in het groen deze keer. Van wie de fiets is? Niet van mij!!! 1928. De gemeentewoningen aan de Middenweg 491-505. De bomen zijn in WO2 verdwenen. Namen uit die tijd: Morsink, Hoek, Gootjes, Swinkels, van Egmond.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 57