51. Middenweg 37, Middenweg bij hoek Rustenburgerweg, Middenweg 523, Middenweg bij 543/545 en Stationsweg. Een illuster rijtje. Al deze percelen vertellen ons iets over een bijzonder aspect van oud Heerhugowaard. Over de ag rarische historie van een polder, een geschiedenis die steeds verder schuilgaat achter gestaag uitdijende stedelijke bebouwing. Nauwelijks iets herinnert meer aan deze waar devolle details. Gelukkig zijn de kadastrale kaarten van toen er nog. in 1932. Het erf blijft lange tijd onbebouwd. De laatste ag rarisch eigenaar van het perceel is landbouwer Klaas Janszoon Ursem uit Heerhugowaard. In 1959 wordt het perceel opgesplitst. Op het erf van het verdwenen Torenburg ontstaan daarna nieuwe woningen aan de Rozenhoutstraat, Lelyhofstraat en - uiteraard - Torenburgstraat. Eerder worden op het land van Torenburg enkele burgerwoningen gebouwd, zoals Middenweg 543 en Middenweg 545. Tot slot We zijn nu toe aan het laatste deel van dit artikel. De schijnwerper richten we op vijf opvallende panden die na 1832 zijn gebouwd aan de Middenweg tussen de Van Veenweg en Rustenburgerweg. U weet wel, die 1660 meter die het uitgangspunt was van dit artikel. Alle vijf panden bestaan nog. Opnieuw begint onze wandeling bij de Van Veenweg. Wat komen we tot de Rustenburgerweg zoal tegen? De keuze van vijf is niet helemaal vrij van willekeur. We kunnen niet bij elk opmerkelijk pand stilstaan, dat zult u begrijpen. Middenweg 206 'Heer Huygen Waert' staat er op een glas-in-loodraam bin nen in het woonhuis Middenweg 206. Boven dit opschrift is het gemeentewapen aangebracht in het gebrandschilderd raam. Niet verwonderlijk, deze versieringen. Het royale, vrijstaande pand op de hoek met de Sportlaan, is in 1935 gebouwd als burgemeesterswoning. Het is een gemeentelijk monument. Tot 1972 was het de ambtswoning van Heerhugowaards eerste burger. De villa is opgetrokken in de stijl van de Amsterdamse School, naar een ontwerp van architect H. Thunnissen. De aannemer was Piet Bot uit Heerhugowaard. De gemeente had de bouwgrond gekocht van Heerhugowaards Belang, vereniging tot verbe tering van de volkshuisvesting (later woning bouwvereniging genoemd). Heerhugowaards Belang had dit perceel al geruime tijd in bezit. Ze had in 1922 een stuk weiland (van 1,2 hecta re) overgenomen van landman Jacob Corneliszoon Schagen uit Heerhugowaard. In 1832 was dit weiland (toen sectie H nummer 18 van dezelfde grootte) eigendom van landman Pieter Zijp, eigenaar van de nabijgelegen boer derij Middenweg 214. 'Heer Huygen Waert' is sinds 1973 particulier eigendom. Middenweg 200 Middenweg 200 is sinds oktober 2001 het on derkomen van Jos Kamp Assurantiën. Het grote pand is in 1913 gezet als armenhuis. Dit 'Tehuis voor Ouden van dagen en Hulpbehoevenden' was een initiatief van de gemeente. Het com plex kreeg de naam Ons Huis, aldus Henk Komen in zijn boek Noemenswaard. Later werd de naam Huis ter Kimme. Hij meldt verder: 'Er kwamen twee slaapzalen, een voor mannen en een voor vrouwen'. Tot ver na de Tweede Wereldoorlog diende het pand als bejaardentehuis. Met de bouw van gro tere bejaardenhuizen elders in de gemeente ver viel deze functie. Het gebouw werd onderdak voor de gemeentelijke sociale dienst. Nieuwe eigenaar Stichting Reigersdaal liet het pand in 1983 verbouwen voor huisvesting van mensen met een geestelijke beperking. ,,Het DM MiCM XXXV IRiH.THUNNI55EN.ARCH. Pi BOT. AANNEMER ZL AB ANNOINEARNATIONI5 Middenweg bij de hoek met de Rustenburgerweg. Links de Middenweg. De Rustenburgerweg is niet te zien. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Vroegere ambtswoning van de burgemeester, Middenweg 206. Deel van de noordgevel met gedenkplaat. (foto Ed Dekker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 53