50. Middenweg 523 De watersingel is verdwenen bij nummer drie, maar in ver nieuwde uitvoering pronkt er de stolp nog volop: Middenweg 523 in De Noord (in 1832 sectie E nummer 50). Al jaren wonen Jan en Nel van Schagen-Oudeman er. Jan heeft hier lang een tuindersbedrijf. De stolp, genaamd Lelyhof, is eerder eigendom van haar ouders, Klaas en Geertje Oudeman-Bruin. Precies honderd jaar geleden, in 1920, komt de boeren plaats in handen van dit echtpaar. Twee jaar eerder, in 1918, gaan zij hier wonen. Het water rondom Lelyhof verdwijnt in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw door de nieuwbouw van de Zicht en de Zeis. ,,Onze kinderen hebben op de singel schaatsen geleerd", vertellen Nel en Jan. Middenweg bij 543 en 545 Torenburg heet boerderij nummer vier met rondom een watersingel, eveneens in De Noord. De stolp (toen sectie E, nummer 31) op de kaart van 1832 is in 1893 in kleinere vorm herbouwd. De nieuwe Torenburg verbrandt in 1930 en keert niet meer terug. De overgebleven restan ten van de boerderij verdwijnen twee jaar later, kadastrale administratie. Het is Arie Peereboom te doen om de bouwgrond. Hij ver koopt het perceel in 1939 aan twee ondernemende Heerhugowaarders, aannemer Pieter Bot en schilder Arie Breed. Zij willen bouwen en doen vaker zaken met elkaar. De geschiedenis van hun bedrijven is eerder beschreven in dit blad. Na de ruilverkaveling is een gedeelte van het perceel on derdeel geworden van het adres Middenweg 37. Hl: --- JU Lelyhof, Middenweg 523. De weg is rechts. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Schaatsen op een deel van de singel van de boerderij Lelyhof, januari 1979. (foto familie Van Schagen-Oudeman) Een paard en een veulen tussen de twee rijen bomen naast een deel van de singel (rechts) van Lelyhof, augustus 1962. Links eigenaar Klaas Oudeman. (foto familie Van Schagen-Oudeman) Torenburg aan de Middenweg ter hoogte van de hui dige nummer 543 en 545. De weg is rechts. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Middenweg 37 (huidig adres van woonhuis op deze plek). De weg is rechts. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 52