45. Zoon Jan, de derde generatie Pluister op deze plek, zet het bedrijf voort. Dat duurt tot 1968, als de gemeente de landerijen nodig heeft voor de Bomenwijk. Een brandweeroefening maakt een einde aan Overbroek. Na de sloop wordt de terp gevlakt. De plek van de stolp en het boe renerf zijn volledig bebouwd met burgerwonin gen. De drie volgende stukken land op de kaart van 1832 horen bij de boerderij en zijn alle eigen dom van Johannes van Leeuwen. Het zijn H 56, H 57 en H 58. Direct naast de stolp ligt de boomgaard (H 56, 32 are en 30 centiare). H 57 staat geregistreerd als tuinland (9 are en 50 cen tiare), H 58 is weiland (50 are en 30 centiare). Daarna een flinke lap, weiland (H 69, 4 hectare, 38 centiare en 50 are). Deze grond is in bezit van een Amsterdammer, Hendrik Lodewijk Schuler. MIDDENWEG, op plek Huygens College De laatste bebouwing. Na het perceel H 69 van hierboven krijgen we eerst H 70. Dit perceel behoort tot de opvallendste boerenplaats in 1832 aan de oostzijde van de Middenweg tus sen de Van Veenweg en Rustenburgerweg. Als enige van de zeven boerderijen op ruim an derhalve kilometer is deze stolp omringd door een watersingel. 'Gracht', zo vermeldt het Kadaster. Aan vier zijden omringd door water, dat is opmerkelijk. Heerhugowaard kende wei nig van deze voorname boerderijen. Daarover straks meer. Op deze plek is al voor 1655 een boerenplaats gebouwd. Later in 1832 wordt zoon Gerrit van Leeuwen eigenaar. Op een veiling in 1863 gaat het bezit over naar Jacob Govers uit de Schermer. Bij deze transactie komt Henk Komen voor de eerste keer de naam van het onroerend goed tegen: Overbroek, nabij de Stationsweg. 'Gelegen tegenover Broek op Langedijk', zo kan de aanduiding worden uitgelegd. Klaas Pluister is in de Tweede Wereldoorlog de eigenaar. De Heerhugowaarder is actief in het verzet. In 1945 moet hij dat met zijn leven bekopen. De gemeente vernoemt in 2015 een straat naar hem in nieuwbouwwijk Broekhorn, Klaas Pluisterhof. Ook twee andere verzetsmensen worden in deze wijk postuum geëerd met een straatnaam: Rens Prins en Cornelis Wagenaar. Een plaquette in de Broekhorn met informatie over hun activiteiten in Heerhugowaard wordt op 5 mei 2018 onthuld. H 70 zelf is weiland, groot 62 are. Eigenaar is Pieter Buuren, een rijke boer uit Oudorp. Van hem zijn ook de boerderij (H 74, 54 are en 80 centiare) en andere aangrenzende percelen. H 71 is de gracht, H 75a is bouwland (51 are en 60 centiare). Eveneens bouwland zijn H 75 (1 hectare, 15 are en 50 centiare) en H 76 (1 hec tare, 25 are en 50 centiare). Laatstgenoemde kavel is de laatste van de be schreven 28 percelen langs de Middenweg tus sen Van Veenweg en Rustenburgerweg. De plaquette. (foto Ed Dekker) Middenweg bij de hoek met de Rustenburgerweg. Omringd door een watersingel. Zo'n gracht rondom geeft een boerenplaats extra allure. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Boerderij Overbroek staat aange geven op een topografische kaart van eind negentiende eeuw. De lijn links naar boven is de Stationsweg (toen aangeduid als Broekerweg of Basserweg. De lijn links naar be neden is de Rustenburgerweg. (fragment kaart uit de Grote Historische Topografische Atlas Noord-Holland; kaartbeeld ver kend in 1895, gedeeltelijk herzien in 1904) Onthulling van de plaquette in nieuwbouwwijk Broekhorn met informa tie over Klaas Pluister en twee andere verzetsmensen, mei 2018. Links waarnemend burgemeester Bert Blase, rechts kleinzoon Klaas Pluister. (foto Ed Dekker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 47