Met dit perceel is iets geks aan de hand. Het huis is op de kaart ingetekend op perceel H 53a, met daarnaast in verge lijkbare vorm een onbebouwd perceel, H 54. Echter, in de bijbehorende oudste kadastrale administratie komt perceel H 53a niet voor. H 54 staat aangegeven als huis en erf, groot 6 are en 50 centiare. Voor dit artikel volgen we de ka dastrale administratie en tellen we perceel H 53a daarom niet mee. Volgende eigenaren zijn Albert Oudt (brood bakker te Heerhugowaard, Klaas Baltus (broodbakker te Westwoud, later te Heerhugowaard), Cornelis Kriller (timmerman te Schoorldam, een vreemde eend in de bijt), Adam Beets (broodbakker te Heerhugowaard) en Cornelis Beets (bakker te Heerhugowaard). Een jaar staat het pand op naam van Hendrik Timmerman, een brood-, koek- en banketbak- kersbediende uit Harlingen. Hij doet zijn bezit in 1957 over aan Tjalke Boonstra, de rogge- broodbakker te Heerhugowaard. Hem zagen wij eerder bij Middenweg 192. Met Tjalke Boonstra eindigt het bakkersverhaal van Middenweg 128. Na Boonstra komt Middenweg 128 in handen van een timmerman. Het huidige pand met dit adres is niet meer te herkennen als bakkerij. Broodbakkers Van Maanen is de eerste van een serie bakkers als eigenaar van dit pand. In het jaar van de aankoop laat Cornelis van Maanen er na een brand een nieuw pand bouwen. Heel kort daar na verkoopt hij dit bezit aan Aris Bakker, op dat moment broodbakker te Grosthuizen. Op het volgende perceel staat - duidelijk te zien - afwijken de bebouwing. Dit pand is veel kleiner dan de boerenstol pen die we aan de Middenweg tegenkwamen en nog tegen zullen komen. Eigenaar in 1832 is dan ook geen landman, maar een winkelier. Zal Baltus Ariensz hier wonen en er een kruidenierswinkel hebben? De kans is groot. Zekerheid hebben we niet. Het Kadaster vermeldt alleen de eigenaren, niet de bewoners. Die informatie geeft het gemeentelijk bevolkingsregister, maar dat bestaat in 1832 nog niet. MIDDENWEG nabij 100 De kavel H 53 (2 hectare, 15 are en 90 centia re) achter en naast H 54 (Middenweg 128) grenst deels aan de Middenweg. Dit perceel staat in 1832 op naam van Johannes van Leeuwen. Deze koopman uit Alkmaar kwamen we al tegen bij H 52. Hij is ook eigenaar van de volgende boerderij, op het perceel H 55 (Middenweg nabij nummer 100, 26 are en 40 centiare). Uitgebreider De eigendomsgeschiedenis van Middenweg 128 volgen we uitgebreider dan bij de stolpen. Immers, de historie van de stolpen is al uitvoerig te vinden in de boeken van Henk Komen. Baltus Ariensz kan kennelijk niet alleen van zijn kruide nierswaren rondkomen, want later wordt hij winkelier én landman genoemd. Groot zal zijn veestapel niet zijn, af gaande op de afmeting van het pand. Baltus Ariensz, ge trouwd met Grietje Groot, overlijdt in 1835. De twee eige naren na hem zijn wel alleen landman: Cornelis Slikker en Arien Ariensz Kooij. Tot 1884 zijn vogels van diverse pluimage eigenaar: Pieter Schagen (van beroep 'dienstbare'), metselaar Jacob van Essen en metselaar Maarten de Vries. In 1884 koopt een bakker het pand: Cornelis van Maanen, broodbakker te Heerhugowaard. ~7T 44. Cornelis van Maanen, de eerste bakker op Middenweg 128, kocht op 24 mei 1884 een perceel waarop eerder een huis had gestaan. Dit is het pand afgebeeld op de tekening uit 1832. Kort na een brand sloopte eigenaar Maarten de Vries de restanten en verkocht het perceel. (scan Regionaal Archief Alkmaar) Middenweg nabij 100, 'Overbroek'. (fragment kaart beeld bank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Middenweg 128. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) MIDDENWEG 128 ■.<Z izy z,*! iM -fint** ó.s ar' if f ff it* 'Sf00^*«**/lz j Broodbakker Cornelis van Maanen geregistreerd in het bevolkingsregis ter van Heerhugowaard, met zijn vrouw Aaltje Dubbeld en zoon Jan. Het jonge stel vestigde zich voorjaar 1884 in Heerhugowaard. Al snel kocht hij een stuk bouwgrond en liet er een woonhuis met bakkerij zet ten (zie volgende afbeelding). Al een jaar later, voorjaar 1885, verhuis de het gezin naar Den Haag. (scan Regionaal Archief Alkmaar)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 46