I- 42. Restauratie Bart Knijn neemt in 2010 de juwelierszaak van zijn ouders over. Hij is huidig eigenaar van het pand (Middenweg 192 en 192a). Bart is 42 jaar en heeft plannen om de stolp te restaureren en deels te vernieuwen. ,,Ik wil 'm graag aan de buitenzijde in oude luister herstellen. Er moet veel gebeu ren. De winkel wil ik iets uitbreiden, maar niet veel. De huidige winkelruimte heeft z'n charme. De werkplaats moet flink worden opgeknapt. Van het andere gedeelte van de stolp wil ik twee appartementen maken. Met de gemeente ben ik in overleg over de plannen", vertelt Bart (in augus tus 2020). De bakkersoven is een gemetselde heetwateroven. Tot de jaren dertig van de vorige eeuw heeft de NV Eerste Nederlandsche Fabriek voor Bakovenbouw en Bakkerij Installaties v/h H.P. den Boer te Dordrecht veel van dit type ovens geplaatst. We vervolgen onze reis. Terug naar 1832, naar de oude kaart. Perceel H 28 (11 are en 20 centiare) is de boomgaard naast de boerderij Middenweg 192 van Jan Schouten. Perceel H 30 (17 are en 30 centiare) is een 'los' stuk, eigen dom van de weduwe van Teunis Gras. Haar naam wordt in 1832 niet genoemd. Wel de aanvulling dat zij 'thans huis vrouw' is van Lammert Huisman, boer te Oudorp. Volgens historicus Henk Komen, oud-con- servator van het Poldermuseum Heerhugowaard, is Middenweg 178 een van de oudst bewoonde plaatsen van De Waard. De oudste vermelding van dit pand dateert uit 1655. Het werd toen aangeduid als 'café 't Huijs in 't Swannetje'. De herberg met boerderij is gebouwd op een kavel van Jacob van Veen. Hij is een zoon van de Alkmaarse regent Adriaan van Veen, de eerste dijkgraaf van Heerhugowaard. Jacob van Veen volgt in 1637 zijn vader op als dijkgraaf. Hij blijft baas van de polder tot zijn dood in 1674. Zullen de rouwenden na afloop van de be grafenis een borreltje hebben gedronken in café 't Huijs in 't Swannetje'? MIDDENWEG 178 Aan de volgende boerderij - H 39, 20 are groot - zit veel historie vast, door Henk Komen uitgebreid uit de doeken gedaan in zijn indrukwekkend standaardwerk 'Stolpboerderijen in Heerhugowaard'. Aan zijn boek - verschenen in drie delen - is veel informatie ontleend voor dit artikel. De boerderij Middenweg 178 is het huidige café De Swan. Al meer dan drie eeuwen is dit een herberg. De combinatie met vee is al lang verdwenen, de gastvrijheid is gebleven De gemetselde heetwateroven is vervaardigd door een fabriek in Dordrecht. (foto Juwelier Sjaak Knijn/Kim Buijs) Stolp met juwelierswinkel, sinds 1970, Middenweg 192. (foto Ed Dekker) Middenweg 178. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 44