41. Wel is bekend dat de afgebeelde stolp - met daarin een bak kerij - in 1882 verbrandt. Eerder, in 1840, verkoopt Jan Schouten de boerderij aan Pieter van Baar, broodbakker te Heerhugowaard. Klaas Molenaar neemt in 1874 de bak kerszaak over. In zak en as na de brand in 1882? Niet Klaas Molenaar. Hij laat er hetzelfde jaar een nieuwe stolp bouwen. Dit is de huidige stolp op de hoek Middenweg- Lindelaan. Cornelis Molenaar, het 4-jarig zoontje van Klaas en Grietje Molenaar-Zijp, legt op 2 oktober 1882 de eerste steen. Roggebrood en ontbijtkoek Adriaan Cornelis Dekkers neemt in 1898 de bakkerij over. Dekkers is een bekende naam in Heerhugowaard. Adriaan Cornelis wordt de grootste bakker van het dorp. Zoon Simon volgt hem in 1926 op. Bakker Tjalke Boonstra wordt eigenaar in 1955. Zijn roggebrood levert hij aan veel bakkers, van Den Helder tot Zaandam. Boonstra overlijdt al in 1961. Weduwe Ida Boonstra-Lijzenga zet het bedrijf voort met haar broer, Sikke Lijzenga. Die maakt ook veel ontbijtkoek. Ida Boonstra verhuurt van af februari 1970 het linkerdeel van de stolp aan juwelier Sjaak Knijn. Die was een half jaar eer der begonnen in De Noord. De bakkerij blijft tot begin jaren tachtig in be drijf. De bakkersoven staat nog steeds in de stolp. Ida Boonstra-Lijzenga woont er tot haar dood. Op 86-jarige leeftijd overlijdt zij in 2009. MIDDENWEG 192 H 26 is het volgende perceel, weiland (87 are en 20 centia re) van Jan Schouten uit Ursem. Zijn stolp staat op H 27 (16 are en 80 centiare), de eerste van drie boerderijen vlak bij elkaar. Schouten verpacht de boerenplaats. Op deze plek laat een Hoornse regent - Cornelis Veen Berkhout - omstreeks 1655 een boerderij bouwen. Deze investeerder is burgemeester van Hoorn. We weten niet of dit de boerderij is die op de kaart is getekend Middenweg 192. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed De oude bakkersoven bevindt zich nog in de stolp. (foto Juwelier Sjaak Knijn/Kim Buijs)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 43