40. Welkom in 1832! Op de hoek van de Van Veenweg en Middenweg staat een stolpboerderij, dat zien we op de kaart aan de vorm. De kadastrale aanduiding van het per ceel is H 5, met een oppervlakte van 42 are en 20 centiare. De eigenaar is Jacob Wit. Al voor 1655 staat op deze plek een grote boerenplaats. Zal de vermogende Andries Bicker die hebben laten bouwen? Bicker - burgemeester van Amsterdam - stak geld in de droogleging van de Heerhugowaard. De laatste eigenaar van de stolp op de kaart is Jacob de Groot. Twee jaar na de aankoop verkoopt hij in 1869 grond voor de bouw van de Dionysiuskerk, de eerste volwaardige kerk in Heerhugowaard. De boerderij sloopt hij. De stolp stond op het huidige parkeerterrein van de - in middels tweede - Dionysiuskerk, Middenweg 248. Het per ceel ernaast - H 6 - is in 1832 ook van Jacob de Wit. Het is de boomgaard (29 are en 50 centiare). De eerste eigenaar van deze kavel na de inpoldering is een rijke meneer: Johan van Wassenaar, heer van Duivenvoorde, Voorschoten en Sterrenberg. Eigenaar Jan Bijvoet sloopt in 1873 de oude stolp. Op dezelfde plek bouwt hij een kleinere stolp. Na een brand in 1906 ziet ei genaar en landman (boer) Jacob Zuurbier af van herbouw. Op deze hoogte staat nu het burgerhuis Middenweg 214. In 1908, twee jaar na de brand, koopt landman Pieter Appel het perceel. Hij laat er kort na aankoop een woon- huis zetten. Kennelijk als geldbelegging, want al in 1910 wordt metselaar Jan Borst eigenaar. Na ruim dertig jaar, in 1943, komt het pand in handen van manufacturier Cornelis Tromp. In 1958 wordt gemeenteopzichter Piet Dekker eigenaar. Het pand is nog steeds een particu liere woning. De woning is grotendeels ver nieuwd. ,,Alleen het dak is nog van toen", zegt huidig eigenaar Harrie Dekker. Terug naar de kaart van 1832. De percelen H 17 (boomgaard, 25 are en 60 centiare) en H 18 (weiland, 1 hectare, 28 are en 30 centiare) horen bij de boerderij van Pieter Zijp. MIDDENWEG 214 Het volgende perceel H 7 is van boer Pieter Zijp. Het is weiland, groot 1 hectare, 27 are en 60 centiare. Pieter Zijp is eigenaar van de boerderij daarnaast, H 16 (28 are en 70 centiare), met een boet op het achtererf. Ook hier staat al voor 1655 een stolpboerderij. De Middenweg (onder) in 1832, tussen de Van Veenweg (links) en Rustenburgerweg (rechts). Dit is een fragment van de oudste kadastrale kaart, een deel van sectie H. Op acht plaatsen langs dit stuk van de Middenweg was er toen bebouwing. De vetgedrukte, toegevoegde cijfers zijn de toenmalige kadastrale perceelnummers. (bewerkte kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) Middenweg 214. Onder is de brug over de sloot langs de Middenweg aangegeven. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 42