39. In Heerhugowaard was de landmeter in 1817 klaar met zijn veldwerk. Dit jaartal staat ver meld op de overzichtskaart van alle acht sec ties in de polder die hij in 1817 kon vervaardi gen. De afzonderlijke sectiekaarten dateren dus van dat jaar of van kort daarvoor. Deze kaarten - dus ook die van de sectie H - geven dus feitelijk de situatie weer van uiter lijk 1817. Voor het gemak houden we in dit artikel 1832 aan, het jaar dat het Kadaster of ficieel werd. Eveneens voor de duidelijkheid gebruiken we voor verdwenen bebouwing het adres van huidige bebouwing op of nabij deze locatie. 28 percelen Een ongekende leegte. Dat beeld geeft de oudste kadastrale kaart van 'ons' deel van de Middenweg aan. Tussen de Van Veenweg en de Rustenburgerweg grenzen er aan de oost zijde van de Middenweg 27 percelen, waarvan dus acht met bebouwing. In dit overzicht gaan we uit van 28 percelen, één meer. Dat is een kavel met een boerderij die niet direct aan de weg staat, maar iets landinwaarts. Dit perceel tellen we hier mee. Het merendeel van de 28 percelen bestaat uit weiland (zes percelen) en bouwland (vijf). Verder liggen er direct aan de weg percelen met een boomgaard (vijf stuks). Drie andere percelen aan de wegzijde hebben specifiek de bestemming 'bosch' en of 'schaarhout'. De houtproductie zal hier hoofdzakelijk voor de verkoop zijn bedoeld. Meer daarover later in dit artikel. Plus dus de acht percelen met be bouwing. Van één van de 28 percelen is het gebruik nog niet genoemd: een kavel tuinland van ruim anderhalve hectare. Alle 28 percelen worden hieronder aangestipt, met hun eigenaren. Behalve de leegte op de kaart springt direct iets anders in het oog: de namen van de we gen. De Van Veenweg heette tweehonderd jaar geleden (en nog lang daarna) de Hondenweg, de Middenweg de Middelweg en de Rustenburgerweg de Kruisweg. Een fraaie afbeelding van de oudste kada strale kaart, de basis van dit artikel, is op de volgende 2 pagina’s te zien MIDDENWEG 248 Met het volgen van de acht panden gaan we van links naar rechts. Met de blik naar het oosten, dus vanaf de Van Veenweg. Alsof we met ons gezicht naar de bewoners van toen kijken. Bij het noemen van onbebouwde per celen beperken we ons tot kavels die grenzen aan de Middenweg. Van alle te volgen percelen aan de Middenweg geven we ook de grootte aan, om een indruk te krijgen van de oppervlaktes van toen. In de beginjaren hanteert het Kadaster de oude oppervlaktematen: bunder, roede, ellen. Voor de leesbaarheid drukken wij alle afme tingen uit in hectare, are, centiare. Middenweg 248. Onder de Middenweg, links de Van Veenweg. (fragment kaart beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) w

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 41