DE BEBOUWING AAN DE MIDDENWEG TUSSEN DE VAN VEENWEG EN DE RUSTENBURGERWEG IN 1832 EN DAARNA. 38. In 1832 stonden er aan de oostzijde van de Middenweg tussen de Van Veenweg en de Rustenburgerweg welge teld acht panden. Niet meer dan acht! Waarvan zeven boerderijen, sommige met een boetje. Wat een verschil met tegenwoordig. Op dit stuk van nauwelijks meer dan anderhalve kilometer zijn nu 83 Middenweg-adres- sen te vinden, voornamelijk woningen. Het beeld werd toen overwegend bepaald door landerijen, al dan niet met bomen. Nu is er hier amper meer een gaatje vrij. In tweehonderd jaar tijd een vertienvoudiging van de be bouwing aan de oostelijke kant van de Middenweg in een deel van het oude centrum. Deze ruimtevretende bouwex- plosie illustreert de ontwikkeling van Heerhugowaard van leeg dorp naar volle stad. Van wie waren die acht panden in 1832? Wat is er mee gebeurd? Staan ze er nog? Als ze zijn verdwenen, wat kwam er terug op die hoogte? Ontmoetingskerk Met al deze onderwerpen zijn we er nog niet. Als extraatje zoemen we in op bijzondere be bouwing die na 1832 ontstond op het traject van 1660 meter en zich nog steeds in volle glorie aan ons laat zien. Dit gaat om vijf pan den, waarvan sommige hun oorspronkelijke functie hebben behouden. Van die vijf noemen we er hier alvast drie: de burgemeesterswoning, het tehuis voor ouden van dagen en de Ontmoetingskerk van de Protestantse Gemeente Heerhugowaard. Zeker deze vroegere hervormde kerk mag niet ont breken in het overzicht van opmerkelijke ob jecten. Het is in 2020 precies 150 jaar geleden dat de eerste paal is geslagen voor het kerkge bouw. Genoeg inleiding zo. We gaan naar de eerste acht panden, die van 1832. Dat jaar is het Kadaster opgericht. Met deze overheidsdienst ontstond voor het eerst een volledig overzicht van bebouwde en onbebouwde percelen en hun eigenaren. Jaren van voorbereiding ging vooraf aan de oprichting. Alle percelen in Nederland moesten worden ingemeten. Een enorme klus. Dit artikel geeft allerlei antwoorden. Ook wordt ingegaan op de vraag waar de naam 'Grootebosch' op wijst. Dit was de aanduiding van sectie H, een van de acht kadastrale sec ties waarin Heerhugowaard destijds was onderverdeeld. Het hier belichtte deel van de Middenweg behoorde tot sectie H. Aan het einde van dit verhaal aandacht voor een heel ander aspect. Namelijk vroegere stolpboerderijen die volledig wa ren omringd door een watersingel. 'Ons' deel van de Middenweg telde er één. Hoeveel van deze statige boeren plaatsen stonden er in 1832 totaal in Heerhugowaard? Wat is er van deze boerderijen geworden? Tekst: Ed Dekker Drukte bij café De Swan aan de Middenweg, 1902, (foto Regionaal Archief Alkmaar) Rond 1910, woningen langs de Middenweg. Op de achter grond de oude Dionysiuskerk. Deze kerk is het startpunt van onze 'wandeling' in 1832 over de Middenweg, tussen de Van Veenweg en Rustenburgerweg. (foto Regionaal Archief Alkmaar)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 40