37. Kan je wat vertellen over de goede doelen waar jullie aan werken? Wij kwamen vanaf 2004 al meerdere malen in Pokhara in Nepal. Daar ontmoetten we Yuba, die ons enkele jaren later vroeg of hij bij ons in Nederland mocht wonen om zo een opleiding te kunnen doen. We moesten daar natuurlijk wel goed over nadenken maar uiteindelijk heeft hij 7 jaar bij ons gewoond: van zijn 20e tot zijn 27e. Terwijl hij al 20 jaar, was hij in vergelijking met de jongeren hier een puber van 14 jaar én in een hele nieuwe wereld: andere gewoontes, andere taal, nieuw schoolsysteem. Doordat hij bij ons 10 uur per week meewerkte, heeft hij heel snel Nederlands geleerd: onze gasten spreken niet alle maal Engels en zij probeerden hem wel te helpen. Hij had een hoge sympathiefactor, hij was lief, klein en een aardige jongen. Met veel moeite heeft hij zijn HBO diploma re- creatiemanagement bij InHolland gehaald. Veel dingen kende hij niet: Wat was multiple choice? Wat was een project? Daar werd hij getraind om zelfstandig te zijn en te gaan delegeren. Het was grappig om te zien hoe hij dat oppikte: na een aantal jaren hoorde je het onwetend jongetje zeg gen 'als jij dat nou even doet. Doordat zijn Nederlands en zijn Engels net niet goed genoeg zijn én deze tijd ook niet geweldig Is het erg veranderd bij De Bolle Buik? Ja, Marvin heeft er wat moois van gemaakt. Hij heeft ook zijn eerste jaar nodig gehad om z'n weg te vinden, net zoals ik dat toen had. Hij heeft bij de overname al het personeel overgenomen. Zo ook Marc, die als 'n echte pannenkoekenbakker het gezicht werd van De Bolle Buik. is, was het vinden van een stageplek lastig, maar werk vinden ook. Multinationals als Mac Donalds en Burgerking gebruiken mensen als hij gewoon. Nu werkt hij bij een pompstation en heeft een vast contract. We zijn daar heel blij mee. Hij heeft vastigheid. November 2008 kwamen we voor 't eerst in Gambia en wilden uiteindelijk iets doen voor de mensen daar. We merkten dat naar school gaan een probleem was, omdat de scholen ver weg ge legen waren en er geen vervoer was. Dit resul teerde uiteindelijk in een microkrediet aan Lamin, een Gambiaanse jongen. Ook zijn broer hebben we tijdelijk geholpen maar dat werkte minder goed. Lamin is echter heel gedreven en sinds 2005 runt hij in de hoofdstad Banjul taxibedrijf De Bolle Buik en onderhoudt met de inkomsten zijn familie. Inmiddels rijden er 8 schoolbussen en 1 taxi van De Bolle Buik Bijna alle auto's zijn vanuit Nederland naar Gambia gebracht. Voordat ze weggaan worden ze hier in de garage gekeurd, daarna gaan ze per schip naar Dakar in Senegal en dan over de weg verder naar Gambia. Dat duurt een dag, maar tijd is daar minder be langrijk. In Banjul worden ze dan overgespoten in de bedrijfskleuren. We gaan een paar keer per jaar naar Gambia om met eigen ogen te zien hoe het met Lamin en zijn taxibedrijf gaat én hij komt re gelmatig naar Nederland. Uiteraard gaat hij dan ook naar restaurant De Bolle Buik!. Yuba is op een reis meegegaan naar Gambia waar hij vriendschap sloot met Lamin, twee werelden ontmoeten elkaar. Hoe mooi is dat! Ze ontmoe ten elkaar nu ook af en toe in Nederland. Komen jullie nog wel eens bij De Bolle Buik? Eigenlijk tekort. Om daar nu te komen, is toch lastig hoor: je ziet altijd alles en zit daardoor toch niet echt rustig. De band met Marvin is een vriendschap geworden. Hij komt vaak langs - even sparren of stoom afblazen - zo blijf je toch op de hoogte. Ik ben nog steeds ontzettend trots op hoe Marvin het doet. Hij doet het onwijs goed met 'mijn kindje'. De Bolle Buik is echt een begrip geworden in Heerhugowaard (en nu ook in Gambia)! Gerrit, Lamin en Carla voor een schoolbus in Gambia met logo van De Bolle Buik

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 39