32. Jan, als tuinder, vertelt wat hij allemaal in een jaar zoal heeft gedaan. In de jaarplanning die hij heeft gemaakt staan voor veel lezers waarschijn lijk heel herkenbare zaken. Voor een leek, zoals ik, is het een mooie opsomming, met benamingen waar ik nog nooit van gehoord had. Ik zet zijn jaarplanning in zijn geheel in dit artikel. Januari en februari: Dit waren vooral de maanden van onderhoud plegen. Werktuigen schilderen, alles goed schoonmaken, kisten timmeren, gaasbakken doorspijkeren. Verder in januari beginnen met kool omleggen of afzetten als de prijzen goed waren. Maart: Dan gingen we al weer meer op het land aan de slag, ploegen, kunstmest strooien. Eind maart haalden we het stro van de irissen, zetten poters bui ten als het niet meer vriezend weer was. April: De zieken zoeken in de tulpen en grijs zoe ken in de irissen. Aardappelen zetten, doorgaan met producten afzetten zoals kool, uien, wortelen en ach ter de vuilen (onkruid) aan in tulpen, irissen, uien. Tulpen koppen. Koolplanten zaaien op het planten bed, spuiten voor de gewasbescherming, tulpen en irissen. Mei: In mei gingen meestal de laatste bewaarproduc- ten naar de veiling en kon alles opgeruimd worden. Het ziek zoeken en grijzen nam veel tijd in beslag. Eind mei maakten we ook een begin met de aardap- pelselectie om een zo hoog mogelijke klasse zien te behouden. Juni: De kool zetten, eerst planten plukken en dan zetten met de hand (graafje) of met de eerste planten- zetter, de Accord. Eind juni beginnen met tulpen rooien, drogen, pellen sorteren en klaarmaken en af zetten. In juni was ook de voorjaarsschouw, waarbij alle slootkanten gemaaid werden en het kroos en af val uit de sloten gehaald. Machines klaarzetten voor de verwerking van de bollen, de sorteermachine, de telmachine, de peltafels enz. Doorgaan met selecteren en onkruidbestrijding en soms ook al beregenen met kleine installaties of met het grote "kanon" van de coöperatie. Die ging dag en nacht door, indien nodig. Het was zwaar werk, dat sjouwen met die buizen. Juli: De eerste aardappelen werden gerooid, voor de rooidatum of de moeheidsdatum 21 juli. Altijd span nend of het lukte. Augustus: De irissen rooien en verwerken. Het tul penplantgoed ontsmetten en irissen koken voor de aaltjes die misschien in het plantgoed zaten. Eind au gustus waren een paar rustige weken en daarna be gon het sorteren en klaarmaken van de aardappelen. Op verschillende plekken kon je dan de sorteerma chines horen klappen. September: Dit was de maand dat de uien met mooi weer werden geoogst. Dat lukte meestal wel. Oktober: Starten met de voorbereiding voor het volgende jaar, zoals tulpen en even later irissen planten, poters ontsmetten en in de bakken opslaan. Half oktober weer een schouw van de sloten. Alles eruit halen en zorgen voor een goede doorstroming. Deze werkzaamheden werden gecontroleerd door schouwmeesters, die daarvoor benoemd waren door het waterschap. Eind oktober werd begonnen met de kooloogst. Dat kon wel een week of 3 duren. Rond sint Maarten waren de meeste kolen wel van het land en werden de strukken (de restan ten van de koolplant, die anders blijven doorgroeien) kapot gefreesd. De irissen kregen een strodek voor de komende win ter zodat ze niet bevroren, soms nodig maar soms achteraf gezien ook niet. December: Meestal was er wat ruimte om weer met het onderhoud van werktuigen te starten en het jaar ook administratief af te sluiten. Door het jaar heen was er altijd oog voor de gewassen, moet er een handje kunstmest bij, moet er geschoffeld worden of vuil plukken. Deze dingen gingen altijd door. En toen was het weer 1 januari. Oogstfeest in de Noord Tenslotte nog een mooi verhaal van Jan over het oogstfeest in de Noord: In de jaarcyclus werd er in de Noord spina zie verbouwd door de groep Oudemannen en de groep De Witten. Voor de Vita fa briek (wat nu de Iglo is) in Utrecht. Eind mei werd de spinazie gezaaid, daarna kon nog net denenkool gezet worden. De spi nazie werd 's morgens en 's avonds ge maaid. De spinazie werd met vurken (vor ken) in de trekker met oplegger met hoge, dichte schutten (schotten) geladen en later nog een keer op de vrachtwagen gevurkt. Als alle spinazie eraf was, was er een Noordender oogstfeest. Dan gingen de bei de ploegen tegen elkaar voetballen op het Hugo Boys veld en daarna gingen we naar Bleeker. De verliezers betaalden, of de Oudemannen of de De Witten. Jan en Nel hebben veel verteld over het leven in en rond de boerderij. Over vroeger, over nu. Het was een interessante tocht om met ze mee te gaan. Hopelijk ervaren de lezers van dit stuk dit ook. Veel dank voor de gastvrijheid en de verhalen. Ook dank ik Henk Komen voor de informatie uit zijn boerderij- enboek deel 3 en Jan de Vries voor het gebruik ma ken van de foto's uit zijn archief.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 34