- >3* 31. De staanders voor de vierkanten, zijn zware eiken bomen met twee dwarsbalken voor de steun. De zeis en het slijpblad han gen netjes tegen de wand. De staander met de houten latten er- kanten. Hierdoor is het een langwerpige boerderij en geen pi ramidevorm. In het midden is een grote, hoge ruimte met zicht op de kapconstructie. Dit is de berg, waar het hooi werd be waard. De darsdeuren zijn aan de achterkant (westkant) van de boerderij. Rondom de hooiberg zijn de aparte ruimtes voor de bewoning, aan de rand van de boerderij. De stal aan de zuid kant is nu een appartement en de keuken. Het woongedeelte, met woonkamer en slaapkamer ligt aan de oostkant, met in pandig het wagenhuis. In de berg is ook duidelijk te zien dat er slaapkamers zijn getimmerd, die je met de trap vanuit de gang kon bereiken. Bovenop de woonkamers. In de tijd van mijn vader en moeder werd er elke keer als het nodig was een slaapkamer bij getimmerd. Aan de westkant was nog een schuur waar vroeger aan de voorkant de stal voor de paarden en het wasboetje was. Aan de achterkant was de varkensschuur. (Niet op de tekening) De werktuigen stonden in een aparte schuur. om heen heeft in de tijd dat Doorbraak 2 werd gebouwd behoorlijk gesmeuld. Wij waren bezig geweest met lassen en slijpen in de dars en waarschijnlijk is er een vonk je op de staander terecht gekomen. Het heeft de hele nacht kunnen smeulen. Flip de Koning, die in Doorbraak 2 aan het werk was, kwam 's morgens vroeg vertel len dat hij rook uit het dak zag komen. We dachten dat het een geintje was, maar het bleek al behoorlijk erg te zijn. De vlammen likten al tot boven aan toe. De brandweer heeft het smeulen uiteindelijk geblust. We waren er net op tijd bij. Het had veel erger kunnen zijn. Het leven in de boerderij kent zijn vaste rituelen. Wat kan je daarover vertellen? Zomers begon het werk om 7 uur. Om 9 uur kwamen de mannen in overall voor de koffie, van 9 tot half 10. Warm eten om 12 uur en om 3 uur werd er weer koffie geschonken. Om 6 uur aten we brood. Dit hebben we gedaan totdat Petra, onze oudste dochter naar de Middelbare School ging. Daarna aten we altijd 's avonds warm. De stal werd gebruikt van november tot april voor de koeien, achter om stond het jongvee. In de zomer stond de stal leeg. Dan maakten we van het voor ste deel van de stal de keuken. Daar zaten we dan, want daar was het lekker warm. De kachel ging ook niet meer aan vanaf mei. Dus in de kamer kon het koud zijn. Zomervakantie was er niet echt, maar als de irissen eruit waren, gingen we voor een paar dagen naar Valkenburg. Daar zat dan de hele omgeving, uit Waarland, Warmenhuizen, Tuitjehorn. Jullie hadden vee, werd er ook wel eens een koe of een varken geslacht? Jazeker werd er geslacht. We kregen dan een emmer met bloed en daar maakte mijn moeder bloedworst van het bloed, met spekjes. Ze maakte lange rollen van lakens en deed het bloed erin. Daarna werden de rollen gekookt. Vlees, wat we van de slager terug kregen, ging in de pekel, in Keulse potten. In de winter werden op zolder de zakken spek met zwoerd gehangen. Maar dit is al lang geleden, zoals het bij ons vroeger thuis was. Verder aten we veel aardappels en witte bonen. De nasi kwam bij ons pas binnen toen broer Niek van dienst thuis kwam. Hij kreeg het daar te eten en vond dat bar lekker. De schuur aan het huis gebouwd in 1951 met links de gevelsteen De zuidgevel met de gele handgevormde steentjes en links de deur naar "De Stal"

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 33