30. bouwd, met mechanische ventilatie werden de pro ducten bewaard, zoals aardappels, kolen, wortelen. Toen is het wapen naar de achterkant verhuisd. In de dubbele boet aan de noordkant van het pad, was het vorstvrij, ondanks de ramen. Tussen die schuren zit een rek, om twee rijen kool te kunnen maken. We konden van beide kanten de kolen door de ramen naar binnen laten rollen. De windsingels Wat is het doel daarvan? Om de boerderij werden windsingels gebouwd ter bescherming van de boerderij, en een watersingel. De dubbele bomenrij bij de Middenweg langs het voet pad is de windsingel. Die is nog steeds te zien, net naast de gemeentetuinen en het voetpad. Het ligt daar ook lager, want er was ook een watersingel, een sloot. Onze kinderen hebben nog geschaatst op die sloot. Zij schaatsten zo naar het meertje achter het landje bij Piet Zijp, de buurman Middenweg 521). Piet Zijp had daar een groentetuin, waar Bertus Groot, de vrachtrijder (mijn vader, Gemma) zijn groentes en fruit op verbouwde. Onze boerderij ligt ongeveer een meter hoger dan de Middenweg. Als het hard heeft geregend, kan het bij de bomen daar beneden flink nat zijn. Het huis van Jos en Toos Mooij staat waar de watersingel begon. De sloot is gedempt met heel veel puin en huisvuil, we kwamen zelfs een koelkast tegen. Wij hebben daar nu onze groentetuin. De bomen van de windsingel bij de oprit zijn verdwenen. Jullie boerderij is ingebouwd in de Doorbraak 1 en 2 en aan de Noordkant zie je de Zicht. Hoe is dat allemaal gegaan? De boerderij stond voor de nieuwbouw helemaal vrij in de ruimte! De plannen voor de Doorbraak waren in 1967 al in Hoe ziet de boerderij er nu uit? Om te weten hoe de boerderij ervan bin nen uit ziet, maken we een rondgang door de boerderij. De boerderij is opgebouwd uit twee vier- de maak. Op een dag kwam de toenmalige wethouder Wim van Stralen bij ons op be zoek. Mijn vader vertelde hem dat het hier zo mooi was. Maar Wim had een andere boodschap, hij keek met slopersogen, zei hij en vertelde over de toekomstgerichte nieuwbouwplannen in de Noord. De boer derij moest verdwijnen en de nieuwbouw, "De Doorbraak", zou er voor in de plaats komen. De tekeningen waren al klaar en die werden bij ons bezorgd. De buurtbe woners, met onder andere Wim Oudeman, kwamen tegen de plannen van de gemeen te in het geweer. De boerderij was beeld bepalend. Een goed argument om de plan nen nog eens nader te beschouwen. Uiteindelijk is de boerderij niet verdwenen voor de nieuwbouw. Het heeft nog wel 13 jaar geduurd voor men is begonnen met de bouw van "Doorbraak 1", in 1980. Samen met mijn broers en zussen zijn we met de gemeente tot overeenstemming gekomen over de ruimte die er voor het erf en de boerderij overbleef. We hebben nog flink moeten praten om er aan de achterkant van de boerderij een behoorlijk stuk bij te krij gen. Nu wonen we met de nieuwbouw om ons heen, maar ja, iedereen moet wonen en het is heel geleidelijk gegaan. We hebben er rustig aan kunnen wennen.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 32