V Mh 29. Wat waren grote veranderingen in het werk wat betreft de tuinderij? In 1953 vond er een omslag plaats. Tot die tijd gingen de producten van het land met de schuit naar huis. Ze werden klaarge maakt en vandaar ging het met vrachtwa gens naar de veiling van Langedijk. Van vaarpolder naar rijpolder. In 1953 kwamen er echte kavelsloten, de sloten werden ver groot. In 1966 kwam de ruilverkaveling. Stukken land werden geruild om grotere stukken te krijgen, zodat er minder verkeer over de weg hoefde te rijden. In 1966 stop te mijn vader ook met de koeien en de tuinderij. De stallen werden niet meer ge bruikt. De boerderij is toen ingrijpend verbouwd. In de stallen is een appartement gebouwd en daar zijn Jan en ik gaan wonen. Boven de deur staat ook "De Stal". Deze gevel is opgetrokken uit gele handgevormde steen tjes uit de 18e eeuw. De voorgevel dateert nog uit 1915. Het dak bestaat vooral uit dakpannen en boven de zuidgevel zie je riet, met daaronder dakpannen. Het dak in de westgevel is ook met riet bedekt. Waren jullie niet bang dat de boel in de brand zou kunnen vliegen door het rie ten dak? Jan loopt met oud en nieuw altijd buiten, dan is het spannend. En met onweer staat de kerk vlakbij. Die is hoog, die trekt de bliksem aan. Bovendien is daar een goeie bliksemafleider en die beschermt ons wel. Wat je moet doen aan onderhoud van het rieten dak? De goten leegmaken. Die zitten vaak vol met kleine rietjes en rommel. Vooral na een felle bui. Bij ons zie je dak goten, omdat het riet niet over de gevel valt. Als het riet over de gevel zou vallen, was er geen dakgoot nodig. De dakspiegel, zo noem je dat als er een uitsparing in het riet is gemaakt, is bij ons gewoon vierkant uitgesneden. Soms zie je heel mooi uitge sneden rietvormen. namen zij stukjes land over, zo zijn zij zelf aan het bouwen gegaan. Ik had in die tijd verkering met Jan, die kwam ik altijd te gen bij zijn oma, die toen in het werk- manshuisje naast ons woonde. Genoeg ro mantiek in de boerderij dus!! De wapensteen zit niet meer in de voor gevel. Die heeft een andere plek? In 1951 is de schuur aan de boerderij ge- Klaas Oudeman 1888-1976) Geertje Bruin (1894-1979) Jan en Nel voor hun boerderij, Middenweg 523 De boerderij Middenweg 523 in no vember 2019 en de fraaie gevelsteen J met het Bickerswapen H’., il -1

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 31