OP EN ROND BOERDERIJ LELYHOF, MIDDENWEG 523, HEERHUGOWAARD 28. Jacob Bicker (van de regentenfamilie Bicker uit Amsterdam) heeft in 1631 Kavel C43 in bezit gekregen, na de drooglegging van de Heerhugowaard. Op deze kavel is boerderij Lelyhof gebouwd, een buitenplaats voor de Bickers. Het familiewapen, dat was ingemetseld in een oude muur, is bewaard gebleven. Dit wijst erop dat de fami lie Bicker deze boerderij heeft laten bouwen. De boerderij was een hofstede, met enkele vertrekken voor de eigenaar en een 'plan- tagie', de zestiende eeuwse naam voor een tuin. Aan de zuidzijde was ook nog een wandeltuin, een 'sterrenbos'. Het huis Middenweg 519, Sterrenbosch, herinnert hier nog aan. Toen de regenten na verloop van tijd hun riante buitenhuizen aan de Vecht gingen bouwen en vertrokken uit Heerhugowaard, bleven de wandelbossen achter voor de Waardse pachters. Het onderhoud hiervan was duur, voor elke boom die je kapte betaalde je geld aan het polderbestuur. Ook om een boom te planten moest je geld betalen. Lelyhof en het Sterrenbosch zijn rond 1794 van elkaar gescheiden. In 1873 is het bos gekapt en er werd er op de plaats van het Sterrenbosch een stolp boerderij met herberg en doorrijstal gebouwd. Deze boerderij is in 1933 afgebrand en het burgerhuis Sterrenbosch' is er voor in de plaats gekomen. De boerderij Lelyhof is al voor 1665 door de Bickers van de hand gedaan. Daarna is het nog een aantal keren verkocht, met verschillende eigenaars. Onvoorstelbaar, de prijs in 1854 was met ruim 25 hectare land f15.000. De familie Pool bewoonde Lelyhof tot 1918. De leden van de familie Pool waren grootgrondbezitters, met veel hectares weiland in Heerhugowaard, Veenhuizen en de Niedorpen en daarbij de boerderijen Sterrenbosch, Paardenbos en Ora et Labora Donkereweg 5). Nanne Pool heeft de boerderij in 1918, met ruim 24 hectare grond voor f85.000, aan een handelaarsduo in Amsterdam verkocht. Van dit duo pachtten de ouders van Nel, Klaas Oudeman en Geertje Bruin, in 1918 de Lelyhof. In 1920 hebben Klaas en Geertje de boerderij ge kocht. Met Jan en Nel van Schagen bespreken we het le ven in de boerderij, toen en nu. In 1918 kwam mijn vader, Nicolaas (Klaas) Oudeman (1888-1976), als pachter op Lelyhof. Hij trouwde met Geertruida (Geertje) Bruin (1894-1979) uit het Waarland. Tja, moeder Geertje had nooit ge dacht dat ze op zo'n grote boerderij zou komen te wonen. De eerste 2 jaren ging mijn moeder met de buidel geld onder haar kleren per trein naar Amsterdam om de eigenaren de pacht te betalen. In 1920 kon mijn vader de boerderij met 24 hectare grond kopen. Ook het werkmanshuisje (nu het huis van Jos en Toos Mooij op Middenweg 525) hoorde bij de koop. Twee kavels, inclusief Sterrenbosch. Dat was veel grond, rondom de boerderij tot de Spoorput en tot het huis van René en Lia van Stralen aan de Middenweg 491. Het was een gemengd bedrijf, want naast de tuinderij hadden we ook 12 koeien. Dat was in die tijd een grote boer, met veel land. Dit artikel gaat over de boerderij waarin Nel van Schagen - Oudeman en Jan van Schagen wonen. Over deze boerderij en hun bewoners is veel te vertellen. Ik start dit artikel met een samenvatting van de geschiedenis van Lelyhof uit het boek van Henk Komen "Boerderijen in Heerhugowaard, deel 3" Jouw vader was zeer actief in allerlei be sturen, ook voor de gemeente. Had hij wel tijd voor zijn bedrijf? Daarnaast hadden je ouders ook nog een groot ge zin: 7 meisjes en 3 jongens Mijn vader wist heel goed te regelen wat er allemaal gebeuren moest. Hij had knechten in dienst en hij schreef netjes op een plankje: Kees, als je dat gedaan hebt, kan je dit ook nog wel even doen." Mijn oudste broer, Jan, zat ook in de tuin derij, maar hij is vrij jong overleden. Mijn tweede broer Paul werd timmerman, en de jongste, Niek, was meer van de tuinderij dan van de koeien. De knechten, Piet Beers en Arie Groot, werkten bij mijn va der en kregen uiteindelijk verkering met mijn zussen. Piet met Greet, en Arie met Riet. Door de ruilverkaveling in 1966 wer den de stukken land anders ingedeeld en Gemma Groot

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 30