27. De heer Zuurbier: Voor hen die met een klein loon al be zwaarlijk rondkomen, zal het betalen voor de waterleiding moeilijk zijn. Ik zal tegenstemmen. De heer Poland zegt, dat de arme mensen, die niet betalen kunnen, voor hem het zwaarste wegen. Als er maatregelen getroffen konden worden om hen te ontlasten, zou spreker eerder zijn stem aan de zaak geven. Ik heb er, zegt spreker, met de dokter over gesproken. Die is een voorstander. Hij zei tegen me, dat er wel andere dingen zijn, die tot luxe zijn te rekenen. Ook elektrisch licht. Ik zei: Ja, daar is wel waar heid in, maar er staat toch tegenover, dat als de zon onder gaat en de mens zich niet van kunstmatig licht voorziet, hij dan in het duister is. Dokter zei: Een petroleumlamp kan dan ook en dat is voordeliger. Ik zei, dat goed licht voor een huisvrouw in een groot gezin behoefte is en in zo'n geval be twijfel ik of goed licht luxe is. Dokter zei, dat de waterlei ding de volksgezondheid bevordert en ik ben dat met hem eens. Ik zou het echter goed vinden, dat in een gemeente die aansluit evenzo ten opzichte van de mensen werd behandeld als met de inkomstenbelasting en die van die belasting vrij was, dan die ook vrij water geven. Ik weet niet of dat uit voerbaar zal zijn, maar ik zou, evenals de heer Tromp de zaak nog willen aanhouden om eerst meer inlichtingen er over te hebben. De heer Kostelijk: De heer Poland pleit zo voor het belang van de arbeidersklasse, maar als hij haar belangen wil die nen, dan moet hij dadelijk z'n stem geven aan de waterlei ding. Dat is een arbeidersbelang. Goed licht is nodig voor een huisvrouw, maar zuiver water is eveneens nuttig. De heer Poland: Een smerige of onzindelijke vrouw krijg je nog niet proper al geef je haar 20 waterleidingkranen in haar woning. Een zindelijke vrouw zal zonder waterleiding niet onzindelijk worden. De heer Kostelijk meent, al heeft een huisvrouw goed licht en ze naait niet, dan blijft het goed toch kapot. De heer Krom zegt, dat de heer Poland daareven over de arme mensen sprak, maar dat kunnen we vandaag toch niet beschiemannen klaarspelen] Ik voel er wel wat voor maar als het tot aansluiting komt, kunnen we dat nader overwegen. De heer Blom vindtdat er wel veel voor leidingwater te zeggen is. Voorzitter: Dat in regenbakken weleens verschillende onzui verheden zijn, zal ieder wel toestemmen. Ik heb straks al ge zegd, overdenk goed voor gij stemt. Als we weer in ongun stige zin besluiten, worden we ten slotte belachelijk. De heer Poland: Ik denk evenals de heer Tromp, om nu nog geen besluit te nemen en het tot de volgende vergadering aan te houden. De heer Kostelijk: De heer Tromp deed daarvoor geen voorstel. De heer Tromp: Ik heb het in overweging gegeven. Voorzitter: Ik zou de heer Tromp in overweging geven om niet een zodanig voorstel te doen, Er is gelegenheid geweest al van einde december af om zich op de hoogte te stellen. De heer Poland vraagt of het niet kan, dat B en W raadple- De gemeenteraad van Heerhugowaard heeft er 2% jaar overgedaan om een po sitief advies voor aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf te ma ken en toen was het nog met de hakken over de sloot. Maar voordat iedereen in Heerhugowaard aangesloten is, neemt nog veel meer tijd. Zo was er in de oor log geen waterleiding aan de Groenedijk. Maar als men eenmaal wa terleiding heeft, wil men het niet meer kwijt. gen om de arme mensen te ontlasten en op de volgende vergadering advies geven hoe dat het best kan worden geregeld. Voorzitter: Dat hangt toch niet samen met het stemmen. Een grens trekken ten opzich te van arm of niet arm is moeilijk en be zwaarlijk en ik zou niet een toezegging daarvoor willen doen. Blijkt het later dat er werkelijk aanleiding is om sommige personen tegemoet te komen, dan kunnen we altijd nog zien. De heer Poland: Ik maak er een voorstel van om de arme mensen te ontheffen of re ductie te geven. Het voorstel-Poland wordt echter niet ge steund en komt niet in stemming. Daarna volgt stemming of tot aansluiting bij waterleiding zal worden overgegaan. Met 6 voor en 5 tegen tot aansluiting be sloten. Vóór de heren Mienis, Met, Blom, Krom, Kostelijk en Tromp. Tegen de heren Zuurbier, Wijnker, Van Langen, Borst en Poland. Voorzitter: Dus er is besloten om aan te sluiten aan de waterleiding. Goedgevonden wordt om in verband met dit besluit de nodige bijvoeging van de voorgeschreven bepalingen in de Bouw- en Woningverordening op te nemen. Voorzitter zegt, dat de meeste kans wel is, dat het van Broek op Langedijk door onze gemeente langs het Verlaat gaat met de waterleiding. Of dat het van de Huigendijk af begint, wanneer zij mogelijk van Oudorp af hier kwamen, dat kon ook zijn. Dat weet ik niet. Voorzitter hoopt, dat we veel genoegen van het genomen besluit tot aansluiting zullen mogen beleven."

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 29