24. De heer Kostelijk zegt in de toelichting, die hij op het adres geeft, dat de zaak hier eertijds is gestrand. Al meer wordt echter het nut van waterleiding ingezien. Vroegere tegenstanders roemen nu de zaak. Vele gemeenten gingen reeds tot aan sluiting over. De meerderheid van de raad heeft steeds gewezen op de hoge kosten en op de verplichtingen, die aansluiting met zich brengt. De kosten zijn niet zó erg dat we niet tot aansluiting zouden kunnen overgaan. Als wij in de zomer watergebrek krijgen en we kunnen ons bij het waterlei dingbedrijf dan niet van water voorzien, dat moeten wij onder ogen zien. Nu kun nen wij de zaak voor de zomer nog voor elkaar krijgen. De zienswijze van de raadsleden kan zich hebben gewijzigd en we hebben nieuwe leden in de raad gekre gen. Allerwege ziet men de goede werking van het waterleidingbedrijf. De heer Met zegt dat de zaak door de heer Kostelijk al duidelijk is toegelicht. Spreker heeft als voorstander mede het adres on dertekend. Wij hebben hier behandeld de aanstelling van een schoolarts, maar als we voor volksgezondheid willen zijn, dan hebben we in de eerste plaats wel aanslui ting bij de waterleiding te bevorderen, al brengt het kosten met zich. Men heeft te genstanders die in voorstanders zijn ver anderd. De heer Poland is voor het waterleiding bedrijf, maar de verplichte aansluiting voor hen die aan het gebied wonen, daar is spreker tegen. Voorzitter zegt voor waterleiding te zijn. Het bezwaar door Poland genoemd, zal niet veranderen. Als dat bij de raad voor zit, zal het niet gaan. Voor ons zal geen uitzondering worden gemaakt. De heer Krom zou bij de reeds aangesloten gemeenten nadere inlichtingen willen vra gen. Van die inlichtingen zal 't afhangen hoe ik mijn stem uitbreng, zegt spreker. Als wij hier onze stem aan geven verplich ten wij allen die aan het net wonen tot aansluiting. Voor sommigen is dat be zwaarlijk. Wij leven hier ook thans nogal gelukkig, zonder waterleiding. Ons cijfer voor sterfte en voor besmettelijke ziekten is hier niet ongunstig nu. De heer Poland: Wij verplichten hen, die aan het net wonen, tot aansluiting. Maar die het niet kunnen betalen, moet de ge meente maar voor haar rekening nemen. Voorzitter: Nee, dat niet. De gemeente De volgende vergadering is 15 februari 1924 en wordt de waterleiding besproken. "Daarna volgt behandeling van het voorstel van de heer Kostelijk inzake aansluiting onzer ge meente bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De heer Kostelijk zegt, het gaarne op de agenda te zien. Spreker vestigt er de aandacht op dat zoals alreeds in de raad is besproken geworden, dat bij niet-aansluiting wij ook geen water verstrekt krijgen van het Provinciaal Bedrijf, bij voorkomend watergebrek. Voorzitter brengt onder de aandacht, dat het college van B en W in het advies over dit onderwerp niet eenstemmig is. De heer Kostelijk zegt, niet erg bevredigd te zijn geweest, toen hij van de toelichting van B en W kennis nam en had een gunstig advies van B en W gehoopt en dit advies is niet gunstig, het is zeer neutraal. B en W schenen wel liefst tot het laatst te wachten met het advies. De heer Kostelijk heeft de memorie van toelichting van het provinciaal bedrijf ge raadpleegd en wil wel enkele opmerkingen doen. Spreker is voorstander van aansluiting. De financiële verhouding van de gemeente tot het waterleidingbedrijf komt spreker vóór niet bezwaarlijk te zijn. Te veraf wonenden blijven van aan sluiting verstoken, voorhands, maar dat komt wel bij elke centrale voorziening voor. Het provinciaal bedrijf doet rechtstreekse levering aan de gemeente. Aansluiting zal de volksgezondheid bevorderen. Dat ieder binnen 40 m afstand moet aansluiten is wel bindend, als de raad dat vastlegt voor de eigenaren van de percelen. Maar dat is nodig. Voorts wijst spreker op de aannemelijke voorwaarden voor minder kapitaalkrachtigen, aan wie voorschot tegen 5% 's jaars, af te lossen in 10 jaar, kan worden verstrekt. Wat dus zeer gemakkelijk is voor hen en kan bij het opzij zetten van wat niet nuttig is, voor dezulken aansluiting ook doenlijk zijn. Waterleiding is een arbeidersbelang. Veel gevallen doen zich met ander water voor, dat het als drinkwater te moet zorgen dat de Bouwverordening wordt nageleefd. Blijkt het dat men niet aansluit, dan kan verbaal volgen. Dit zal misschien een enkele maal voorvalllen. Wij hebben nu nog geen voorstel, maar B en Wzijn bereid ermee bij de raad te komen en advies te geven. De heer Mienis zegt in Warmenhuizen bij heersende tyfus te hebben opgemerkt, dat de ziekte zich het meest openbaarde daar, waar men het vaatwerk in de sloot reinigde. Spreker is voor aansluiting. De heer Kostelijk zegt dat de verplichting tot aansluiting in verschillende gemeenten zo soepel mogelijk wordt toege past. Spreker hoopt dat B en W de zaak flink aanpakken en gunstig zullen adviseren. Voorzitter zegt nog niet te kunnen zeggen, hoe het advies zal zijn. Goedgevonden wordt dat op de volgende vergadering B en W met een voorstel tot aansluiting bij de raad zullen komen. De heer Met vindt wenselijk, dat de raadsleden inmiddels eens bij aangesloten nevengemeenten gaan informeren om zich bereids wat op de hoogte te stellen. Voorzitter veronderstelt dat de raadsleden dat wel zullen doen."

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 26