23. voorgeschreven en vorige maal was dit al genoemd. Dat is, zegt voorzitter, door ons misschien over 't hoofd gezien, dat we dan geen water krijgen, als we niet aansluiten. Voorzitter zegt, dat er behalve het adres van het Witte Kruis nog een zestal adres sen van bewoners van verschillende delen van onze gemeente zijn ingekomen om tot aansluiting bij de waterleiding te beslui ten." Deze adressen veranderen de inzichten van B en W niet. In de raad wordt gesug gereerd dat alleen deze inwoners vóór zijn en dat men beter een referendum kan hou den om aan de weet te komen wat de be volking nu echt wil. Het referendum komt er niet en het voorstel van Het Witte Kruis om aan te sluiten wordt met 7 stemmen tegen en 4 voor weggestemd. Na ruim anderhalf jaar - 27 december 1923 - komt de aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf weer aan de orde. Hoewel daar niet om gevraagd was, wordt het verzoek in de vergadering al behandeld. "Ingekomen is een door de heren P. Kostelijk en J. Met ondertekend verzoek om op de agenda der volgende vergadering te plaatsen: behandeling van het idee tot aansluiting onzer gemeente bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. En daarbij pre-advies van B en W te voegen. Bij de vorige besprekingen kon geen meerderheid voor aansluiting worden ge vonden. In het adres wordt erop gewezen dat niet aangesloten gemeenten bij water gebrek verstoken zullen zijn van water voorziening. Op 30 juni 1922 komt bovenstaand probleem in de gemeen- teraad."Voorzitter zegt, dat besloten is om voorlopig nog niet aan te sluiten. Van de afdeling Heerhugowaard van Het Witte Kruis is een adres ingekomen, waarin erop gewezen wordt, dat de inwoners alhier in de droogteperiode geen water konden bekomen uit Alkmaar, omdat Heerhugowaard zich niet had aangesloten bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Verzocht wordt in het adres om het raadsbesluit om niet bij de waterleiding aan te sluiten in te trekken en de wenselijkheid van aansluiting nogmaals onder ogen te zien, waarover in de gemeente hoe langer hoe meer stemmen opgaan tot aansluiting bij het waterleidingbedrijf. Voorzitter zegt, dat B en W er over hebben geschreven aan Gedeputeerde Staten en die hebben geantwoord, dat, nu Heerhugowaard had geweigerd aan te sluiten, nu ook ge weigerd wordt aan Heerhugowaard water te verstrekken, daar deze gemeente anders zou profiteren van datgene wat door anderen tot stand is gekomen. Gedeputeerde Staten hebben besloten tot 7 juli a.s. nog water aan de gemeente Heerhugowaard toe te staan. Indien echter voor 7 juli a.s. niet tot aansluiting bij de waterleiding is besloten, zal na die datum geen water meer worden geleverd aan Heerhugowaard. Voorzitter zegt: Ik heb mijn ontevredenheid te kennen gegeven hierover en ik heb gezegd, dat ik het een Russische manier vind. Mij werd geantwoord, dat het was te reeds groot watergebrek, Kon men zich het vorige jaar nog met wat moeite en kosten voorzien van water uit Alkmaar, dit schijnt thans voor bewoners onzer gemeente uitgesloten, althans heeft zich het feit voorgedaan, dat ie mand van hier om water komende te Alkmaar niet geholpen werd, omdat hij uit Heerhugowaard kwam. Voor gemeenten, die tot aansluiting bij de waterleiding besloten, schijnt er geen bezwaar te zijn. Dit is wel begrijpelijk. De inwoners moeten zich dan maar eens tot de raad keren. Als men alles op zich zelf wil, moet men ook ten eigen bate niet bij ande ren aankloppen." Foto plm. 1925. De aanleg van de waterlei ding aan de Middenweg. Het meisje rechts is Trientje Stapel. Zittend tweede van rechts H. Overman en tweede van links in de kuil Piet de Boer. Tweede rechts staand is Tamis.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 25