19. op waar iedereen was. Elkaar omhelsde en juichte. De volgende dag, zaterdag, was het prachtig weer en werd de bevrijding uitbundig gevierd." Hans tekent hierbij aan, dat het een feest was met een minder fraai einde. "Het eindigde, wat schandelijk, met het ophalen en kaalscheren van de moffengrieten. Ik schaam me nog steeds, want ik heb ze ook een schop gegeven." "Vader stak de vlag uit," besluit Kees. "Ik zette in de voortuin op stokken een bord met in de hoeken de vier vlaggen van de geallieerden en een tekst in mijn beste Engels uit die tijd: 'Many thanks to our Liberators', wat volgens Hans door de dorpsgenoten uitgesproken werd als 'Manie Tanks to our Lieberaators'. Ik hoopte dat de geallieerde legers vanuit de Afsluitdijk over de Middenweg naar Alkmaar zouden komen.Ze kwamen niet, maar wij waren waanzinnig van vreugde!" frontlinie in Rusland bijgehouden. Ik meen zelfs dat een keer een Duitse soldaat, bij een inval, daar mistroostig naar keek en dat vader daarna de kaart weghaalde. De krantjes nam ik mee naar de school in de Nieuwstraat in Alkmaar, waar de de leraren zich ver drongen om het nieuws te lezen. Ik verborg ze in de leerboeken in mijn schooltas. Na school fietste ik vaak de route via Oudorp naar huis. Op hobbelende antiplof- banden langs een rijwielpad met een hoog bruggetje over de ringvaart. Dat was de kortste weg voor een scholier. Het was op het eind van de oorlog en het Duitse leger miste al behoorlijk de zo gevreesde disci pline van weleer. Er kwamen twee Duitse soldaten aan lopen, een beetje lollig, die bij de boeren geprobeerd hadden aan wat eten of sterke drank te komen. Geweer over de schouder. Er was geen omkeren mogelijk. Ik zou ze passeren. 'Halt, gib' mir das Rad.' Dat waren ze al jaren gewend te zeggen. Warempel, de soldaat stapte op mijn jongensfiets en probeerde weg te rijden, maar de fiets was hem veel te klein. Ik zag mijn schooltas on der de snelbinders bungelenIk hoorde de andere soldaat nu tussenbeide komen: 'Ach, lass dem Kind das Rad.' De fiets werd in de kant gegooid en het tweetal vervolgde zijn weg. Trillend van angst keek ik ze na. Ik wist dat er ondergrondse blaadjes in de tas zaten Veel mensen hadden een radio verborgen, waarmee zij het betrouwbare nieuws uit Engeland konden horen, zij het door de Duitsers gestoord met het geluid van klate rend water. Dat werd mondeling overgebracht en zo hoorden we van D-Day, de invasie in Normandië. Ook de ondergrondse pers bracht het nieuws van het opruk kende geallieerde leger in Italië en West-Europa. Vader had de radio ingeleverd. We zaten te dicht op de Duitse soldaten, oordeelde hij. Maar van alle kanten hoorden we het nieuws. De verovering van België en van Maastricht in september 1944, we volgden het op de voet. Opnieuw tekende ik een kaart en volgde de op mars dagelijks. Twee teleurstellingen: de brug te ver bij Arnhem en de winterse Duitse enclave in Luxemburg, waar generaal Patton in december 1944 wegens de sneeuw niet verder kon opereren met zijn tanks. Gelukkig wist hij de Duitsers toch te verslaan. In de winter en de lente van '44 -'45 volgde hier de verschrik kelijke hongersnood; vandaar de oproep van de Landelijke Organisatie tot verbouwing van vroege aard appelen en groenten. Het bruggenhoofd over de Rijn bij Remagen in maart 1945 was goed nieuws. En dan kwam er 's avonds op 4 mei 1945 's avonds om 20 uur dat gebonk op de ramen van ons huis door Piet Beerepoot: 'Het is vrede!' We gingen allemaal de straat Met dank aan: Kees van Leeuwen, Hans van Leeuwen en Ria Huisman-Van Leeuwen. De foto's zijn beschikbaar gesteld door Kees en Ria van Leeuwen. Bijlage: Oorlogsdocumenten, bewaard door Kees van Leeuwen. 1. 2 september 1939. Schager Courant/Dagblad voor Holland's Noorderkwartier. Reactie van Chamberlain en Europa op de inval van Duitsland in Polen. 2. 1940. Kaartje van Duitschland. Met rood en blauw ingekleurde grenzen. 3. 7 april 1943. Radiorede gehouden voor Radio Oranje door Z. Exc. G. Bolkestein, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 4. 16 maart 1944. De Vliegende Hollander, nr.109. Verspreid door de geallieerde luchtmacht. Russische opmarsch van Tarnopol tot Cherzon. Met gedetail leerd kaartje. 5. Londen, 20 oktober 1944. Rapport over de hou ding der katholieke bisschoppen en hun indirecte in vloed op het Nederlandsche verzet. Door L. Bleijs C.Ss.R.[redemptorist]. Trouw. Een ondergrondse krant. Samenstelling Dick Houwaart (Kok, Kampen, 1978). Heruitgave van al le Trouw-nummers uit de Tweede Wereldoorlog. De ondergrondse Pers 1940-1945, 3e geheel herzie ne druk door Drs. Hans de Vries, Niod 2014 (be schrijvingen van bijna 1300 bladen, alle aanwezig in het NIOD) Jannie Borst-Van Dijk e. a., Bommen op Heerhugowaard, 1995.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 21