18. Herinneringen aan de ondergrondse berichtgeving Mijn vraag was vervolgens, hoe hij daadwerkelijk aan deze krantjes en stukken was gekomen. Via zijn vader? Vondsten na droppings Werd thuis ondergronds wat bezorgd? Had hij zelf ook nog onopvallend wat ver spreid of doorgekregen? Er kwam een gedetailleerd ant woord, door broer Hans en zus Ria waar mogelijk aan gevuld. "Bij mijn ouders thuis, moesten we op het eind van de Duitse bezetting zeer voorzichtig te werk gaan. Twee huizen verder waren immers in het huis van de da mes Scholten de Duitsers ingekwartierd. In de kerktoren hadden ze een uitkijkpost met een machinegeweer van groot kaliber ingericht om laagvliegende Engelse vlieg tuigen neer te halen. Ze schoten ook op huizen die niet goed verduisterd waren, althans zo werd beweerd. Er was uitgelekt (waarschijnlijk via gevangengenomen on dergrondse strijders, die gemarteld waren) dat er in Spanbroek 's nachts droppings van wapens werden uitgevoerd. Een jonge collega van Vader, meester Wijte, hielp daarbij. Overdag vond vader, die toen de vijfde klas had, hem eens slapend op de lessenaar in het naast hem liggende klaslokaal en nam toen de lestaak waar. Aan de kinderen werd verteld, dat meester 's nachts voor de hoofdakte studeerde. De bovengrondse pers mocht alleen sterk gecensureerd nieuws publiceren. Er was groot gebrek aan papier. De kranten werden steeds kleiner en dunner. Na een tijdje geloofde niemand meer in de 'de tactische terugtrekking' van de Duitse legers in Rusland. Ik herinner me dat De Waarheid uit de Zaanstreek en Trouw uit een protestant- Van Slooten, Middenweg 29. Mooie locale achtergrond verhalen bij de exemplaren van Trouw en Vrij Nederland in deze verzameling (liefst 9 nummers bij el kaar). De edities die Kees bewaarde, zijn dan ook speci aal voor West-Friesland geweest Kees vervolgt met: "Ze werden met graagte gelezen en doorgegeven aan betrouwbare kennissen. Het inspireerde mij een grote kaart van Rusland te tekenen en op de zol der tegen de wand te plakken. Met speldjes, waarop vlaggetjes, liet ik de grenslijn tus sen de Duitse en Russische troepen meebe wegen. Toen de beslissende strijd om Stalingrad door de Russen in februari 1942 gewonnen was, begrepen we dat alleen nog maar een terugtocht van de Duitse troepen kon volgen. Hans heeft een grotere versie van de kaart gemaakt op aan elkaar gelijm de papieren vellen, overgetekend uit de schoolatlas van Beekman en Schuiling. Die kaart heeft een tijdje beneden in de kamer aan de wand gehangen. Ook weer met spel den en eraan geplakte vlaggetjes werd de se omgeving (we wisten niet waar vandaan) begonnen met een ondergrondse nieuwsver- spreiding. De Telegraaf deed niet mee. Streekkranten volgden. Deze krantjes wer den in het geheim gedrukt en via een be trouwbaar netwerk verspreid." Zus Ria diepte uit haar geheugen op dat de ondergrondse krantjes bij Japie Borst van daan kwamen, niet zonder gevaar: "Hij woonde tegenover ons en had een onderdui ker in huis, die later een kopman van het verzet bleek te zijn. Hij was verraden en er was gezegd, dat hij in het derde huis voor bij de kerk zat. Er kwam een Duitse over valwagen. Eerst zochten ze vrij lang bij on ze buurman Jan Steur. Toen kwamen ze bij ons. Hans had zijn vriendje Kees Kroon te spelen en ik mijn vriendinnetje Annie Laan. Leo was door de jongens weggestopt onder een luik in de slaapkamervloer, dat ze niet goed konden dichtkrijgen. Het zeil bobbel de eroverheen. Leo was zeventien jaar, groot van stuk en zou zeker zijn meegeno men! De kamer zat vol met kinderen. De Duitser die toen binnenkwam, zei: 'Kleine Kinder.' De slaapkamer lieten ze toen maar zitten. Met andere woorden: ze zaten hier fout, want Japie Borst had geen kinderen. Ze waren gewoon aan de verkeerde kant van de straat aan het zoeken. Broer Kees heeft dat niet meebeleefd, omdat hij met Vader op weg was naar familie in Zuid- Holland om eten te halen. Wat die onder grondse krantjes betreft, Vader stuurde de jongens zaterdagsavonds na het lof naar Japie Borst. Daar werden de krantjes stiekem uitgewisseld en later bij het licht van het lampje van de fiets gelezen." Familie Van Leeuwen voor het huis, Middenweg 256. Vlnr: Hans, Vader, Ria, Moeder, Leo, Jo Hammer, Kees.1950

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 20