OPROEP AAN NEDERLAND’S STUDEERENDE JEUGD DE VLIEGENDE HOLLANDER W 17. {F Duitse soldaten, ook onze ulo in Alkmaar. Er werd spaarzaam lesgegeven in lokalen van een lagere school. We zochten hulzen op de Hoornse spoorlijn als weer eens een trein beschoten was. Bij Veenhuizen werd bij een luchtgevecht een Engels toestel neergeschoten. Bomen langs de Middenweg sneuvelden 's nachts voor brandstof. Voor ons was de oorlog best spannend! 's Nachts waren er de enorme formaties bommenwer pers, die de Duitse steden bombardeerden. De hele nacht dreunde de lucht en vuurde het afweergeschut vanuit IJmuiden. Soms kwam er een toestel brandend naar be neden of liet de bemanning de lading bommen vallen (o. a. bij de Stationsweg). De begeleidende jachtvliegtuigen schoten op alles wat beneden bewoog. Het was een ang stige tijd, waarvan we als jongens de ernst niet beseften. We vonden op akkers achter ons huis vlugschriften die door de geallieerden waren uitgeworpen. Daar stond de waarheid in over het oorlogsverloop. Voor Vader is dit allemaal teveel geweest. Na de oorlog was de altijd zo serieuze en plichtsgetrou we man behoorlijk afgetakeld. Op school kon hij de 6e klas niet meer aan, hij verl oor het overwicht, kon geen orde meer houden en zou nu zeker in de WAO of ziektewet beland zijn. Dat was niet zijn aard en hij knapte langzaam op. Hij heeft nog tot 1961 onderwijs gegeven, 68 jaar oud, maar in een gemakkelijke klas, de tweede klas van dezelfde school waar hij 43 jaar van zijn leven gesleten heeft. Voor het beeld van het Goddelijk Kind in de in gang nam hij altijd zijn hoed af, vertelde meester van der Pol, die hoofd geworden was na meester Ohms. Hij kreeg een mooi afscheid. Vijfentachtig jaar oud is hij in Hugo-Oord overleden." "Hierbij wat oorlogsdocumentatie..." De vlugschriften van de geallieerden die Kees in zijn correspondentie noemde, stuurde hij me toe met de woorden: "Hierbij wat oorlogsdocumentatie." Maar de enveloppe van 9 januari 2020 bleek meer drukwerk te bevatten dan ik had ver moed: verschillende uitgaven van illegale kranten en blaadjes; een toespraak tot Nederlandse studenten, gehouden voor ra dio Oranje; een verslag van een bisschop pelijk onderzoek en een bericht aan boeren en tuinders. Bij elkaar geven deze tweeën twintig tijdsdocumenten, die op één plaats zijn verzameld én gelezen ten huize van de familie Van Leeuwen aan de Middenweg, een unieke inkijk in de beeldvorming van het oorlogsverloop, een interessante door snede ook uit het dagelijks leven van 1944 1945, dat allesbehalve alledaags was na tuurlijk. De moeite waard voor een archief om de kleine collectie in deze aanspreken de samenstelling te bewaren voor het nage slacht. Voor mij als gelegenheidsarchivaris was het zonder meer een boeiend werkje het stapeltje door te nemen, op datering te or denen en in deelmapjes onder te brengen. Soms moest ik ze vanwege de grootte op gevouwen laten, bijv. Nieuw Noord- Hollandsch Dagblad. Even volgde ook ik de oorlog in grote lijnen. Heerhugowaard kwam ik niet tegen. In Bommen op Heerhugowaard staat echter een uitgebreid stuk over de ondergrondse drukkerij van Trouw in de boerderij van Paul den Hartigh, gesloopt in 1981, gelegen naast de Hervormde Kerk. In hetzelfde boek staat ook de distributie van Vrij Nederland be schreven, vanuit de woning van de fam. VERSPREID DOOR DE GEALLIEERDE LUCHTMACHT No. 2). DONDERDAG, 16 MAART 1*44 ."Vlugschriftgevonden op akkers achter ons huis" Gerrit Bolkestein riep op 7 april 1943 vanuit Londen de stu denten op om de loyaliteitsverklaring niet te tekenen. mXinTIE» Radiorede gehouden voor Radio Oranje op 7 April door Z. Exc. G. Bolkestein, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 19